Biskup hajnowski Paweł uczestniczył w uroczystościach w warszawskiej Hagii Sophii

Narodzenie Przenajświętszej Bogurodzicy to święto, podczas którego Cerkiew przeżywa przyjście na świat tej, która dzięki swemu: Oto ja służebnica Pańskaniech mi się stanie według Twego słowa (Łk 1, 38) w dniu zwiastowania stanie się Matką Wcielonego Syna Bożego. To m.in. dlatego, zgodnie z tradycją w słowiańskich świątyniach poświęconych Hagii Sophii, świętem parafialnym jest dzień zaśnięcia Matki Bożej lub jej narodzenia, jak ma to miejsce w przypadku najmłodszej warszawskiej cerkwi pw. Św. Sofii-Mądrości Bożej. Świąteczne uroczystości rozpoczęły się 20 września całonocnym czuwaniem, któremu przewodniczył biskup siemiatycki Warsonofiusz. W sam dzień święta poświęcono wodę, po którym pod przewodnictwem Jego Eminencji metropolity Sawy sprawowana była św. Liturgia. Hierarsze asystowali Ich Ekscelencje biskup hajnowski Paweł, biskup siemiatycki Warsonofiusz, duchowieństwo okręgu warszawskiego oraz innych diecezji. Po odczytaniu perykopy ewangelicznej kazanie wygłosił proboszcz parafii pw. Zaśnięcia Bogurodzicy w Krakowie, ks. Jarosław Antosiuk. Kaznodzieja skupiając się na istocie świętowanego wydarzenia podkreślił, że narodzenie Matki Bożej to moment, który rozpoczyna historię zbawienia i jednocześnie stanowi początek wypełnienia starotestamentowych obietnic i proroctw dotyczących przyjścia na świat Mesjasza. Ludzkość w osobie Bogurodzicy przynosi w darze Bogu to, co najcenniejsze – życieTym samym staje się tą, która będzie uczestniczyła w narodzeniu w ciele Syna Bożego – zaznaczył duchowny. Podniosły i duchowy charakter święta podkreślały chóry: parafialny pod dyrekcją Bogdana Kuźmiuka oraz młodzieżowo-dziecięcy, prowadzony przez Annę Jakoniuk. Swoją obecnością w świątyni zaszczycili przedstawiciele władz samorządowych oraz Szkoły Podstawowej nr 96 im. Ireny Kosmowskiej w Warszawie. Na zakończenie świątecznych uroczystości z arcypasterskim słowem do wiernych zwrócił się inicjator budowy stołecznej Hagii Sophii – metropolita Sawa. Jego Eminencja odwołując się do liturgicznego wersetu „Oto dzień Pański, ludzie radujcie się!” powiedział m.in.: Ogrom radości duchowej wypływającej z dzisiejszego święta, a który w sposób szczególny odczuwamy w tej świątyni, wynika z owoców działania Mądrości Bożej wobec upadłego człowieka. To właśnie Ona w wielkim i nieopisanym miłosierdziu wytyczyła drogę powrotu do Stwórcy. Nadzieją na powrót obdarowała nas w swoich narodzinach Przenajświętsza Dziewica Maria, z Której łonie zamieszka nasz Zbawiciel Jezus Chrystus. Metropolita Sawa przypomniał również, że człowiek, mający w sercu choćby najmniejszą wiarę jest w stanie pokonać nawet najbardziej złożone problemy dnia codziennego. Są one niejako przyzwoleniem i zarazem doświadczeniem Bożym. Ten jednak, kto świadomie występuje przeciwko tej prawdzie i odrzuca Jego wolę z łatwością staje się niewolnikiem zła, o czym wyraźnie świadczą obecne i złożone czasy. Jego Eminencja wyraził wdzięczność proboszczowi parafii ks. mitratowi Adamowi Siemieniukowi oraz wszystkim tym, którzy z oddaniem angażują się w codzienne życie parafialne Hagii Sophii. Proboszcz parafii ks. mitrat Adam Siemieniuk podziękował hierarsze za troskę i codzienne, ojcowskie rady w pracach wykończeniowych świątyni. Pod adresem parafian padły ponadto ciepłe słowa uznania za pomoc w przygotowaniu święta. W szczególny sposób duchowny zaakcentował potrzebę modlitwy za cierpiących w wojnie w Etiopii, której liczna społeczność wiernych – już od dwóch lat – związana jest z ursynowską cerkwią. Warto dodać, że tuż przed świętem parafialnym dobiegły końca prace nad montażem okładziny kamiennej prestoła w centralnym prezbiterium oraz polichromią przedsionka cerkwi. Uroczystości zwieńczyła procesja wokół świątyni.

Autor: ks. Adam Magruk

Zdjęcia: Aleksandra Kipko, Andrej Gorełow