Parafialna pielgrzymka z Hajnówki do Wilna

Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i Całej Polski odbyła się autokarowa pielgrzymka do Wilna zorganizowana przez Parafię p/w św. Trójcy w Hajnówce. W dniach 19 – 21 czerwca 2026 r. pielgrzymi, pod duchową opieką ks. mitrata. Andrzeja Busłowskiego, wyruszyli na Litwę. W gronie pielgrzymów oprócz Hajnowian były również osoby z Bielska Podlaskiego i Białegostoku. Wspólną pielgrzymkę rozpoczęto molebnem przed wyjazdem, sprawowanym w soborze św. Trójcy w Hajnówce. Późnym wieczorem po zakwaterowaniu w monasterskim hotelu pielgrzymi udali się na odpoczynek. Kolejnego dnia pielgrzymi uczestniczyli w świętej Liturgii w Monasterze Świętego Ducha w Wilnie. Mieli także możliwość pokłonić się relikwiom trzech św. męczenników wileńskich: św. św. Antoniego, Jana i Eustachego i przystąpić do sakramentów spowiedzi i Eucharystii. Po nabożeństwie wszyscy udali się na zwiedzanie Wilna: do Ostrej Bramy z ikoną Ostrobramską Matki Bożej, a także m. in. do katolickiej katedry św. Stanisława, do cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, cerkwi św. Paraskiewy i cerkwi św. Mikołaja. Wspólny spacer był dobrą okazją, by szerzej poznać historię Cerkwi prawosławnej w Polsce i na Litwie, przybliżyć wiadomości o Prawosławnym Seminarium Duchownym w Wilnie, podążać szlakiem wspólnego dziedzictwa kultury. Tego dnia część grupy pielgrzymów udała się także na wzgórze Giedymina, z którego roztacza się piękna panorama Wilna i górę trzech Krzyży oraz do ogrodu botanicznego. Następnie pielgrzymi wzięli udział w nabożeństwie całonocnego czuwania, które sprawował Metropolita Wilna i całej Litwy Innocenty wraz z biskupem Ambrożym. Wieczorny spacer po Wileńskim Starym Mieście pozwolił poznać wyjątkowy klimat stolicy Litwy, który tworzą urokliwe uliczki, zaułki, zabytki architektury. W niedzielę pielgrzymi uczestniczyli w porannej św. Liturgii w cerkwi klasztornej Św. Ducha. W drodze powrotnej odwiedzili cmentarz na Rossie, jedną z najważniejszych narodowych nekropolii. Pełni refleksji i przeżyć duchowych pielgrzymi udali się do Polski. Wspólne spotkanie, rozmowy, monasterska kuchnia zapewne pozwolą na długo zachować w pamięci ten pielgrzymkowy wyjazd.

Autor i zdjęcia: Ks. Andrzej Busłowski