Świętych apostołów Piotra i Pawła w Hajnówce

12 lipca Cerkiew czci pamięć świętych Apostołów Piotra i Pawła. Święty Apostoł Paweł jest niebiańskim opiekunem Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Pawła, Biskupa Hajnowskiego. Po nabożeństwie całonocnego czuwania, inaugurującym świąteczne uroczystości, w hajnowskim soborze św. Trójcy, Jego Ekscelencję biskupa Pawła, pozdrawiano w imieniu duchowieństwa i wszystkich wiernych Dekanatu Hajnowskiego, życząc Bożego błogosławieństwa, zdrowia i wszelkiej pomyślności na drodze arcypasterskiej służby. W dniu święta biskup Paweł przewodniczył boskiej Liturgii w Parafii p/w św. Dymitra w Hajnówce. Podczas małego wejścia proboszcz, ks. prot. Marek Jurczuk, świętujący w tym dniu jubileusz dwudziestolecia służby kapłańskiej, został nagrodzony prawem noszenia mitry. Świąteczne kazanie wygłosił ks. prot. Paweł Korszak. Kaznodzieja przypominając żywot świętych Apostołów Piotra i Pawła podkreślił ich rolę w głoszeniu Ewangelii. Stawiając świętych Apostołów jako wzór do naśladowania, wskazał na szczególną rolę modlitwy i pokuty w życiu chrześcijanina. Świąteczne uroczystości zakończył uroczysty molebien. Po zakończonej modlitwie do zebranych zwrócił się Jego Ekscelencja biskup Paweł. Hierarcha przypomniał, iż 2024 rok jest wyjątkowy ze względu na setną rocznicą uzyskania autokefalii przez Cerkiew w Polsce. Wyróżnionemu prawem noszenia mitry, miejscowemu proboszczowi, Jego Ekscelencja wręczył przekazany przez metropolitę Sawę medal upamiętniający to wiekopomne wydarzenie. Biskup Paweł podziękował wszystkim uczestniczącym w uroczystościach za wspólną modlitwę, przekazując słowa świątecznych pozdrowień i arcypasterskie błogosławieństwo zwierzchnika Cerkwi w Polsce, Jego Eminencji metropolity Sawy.

Autor: Ks. Marek Jurczuk

Zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz