Święto patrona Diecezji Warszawsko-Bielskiej

Dnia 10 września 2024 roku Diecezja Warszawsko-Bielska obchodziła święto niebiańskiego patrona św. Hioba ihumena Ławry Poczajowskiej. Tegoroczne uroczystości miały miejsce w parafii św. Mikołaja Cudotwórcy w Grodzisku Dekanatu Siemiatyckiego. Świąteczny dzień rozpoczął się ceremonią powitania Jego Eminencji metropolity Sawy oraz biskupów wikariuszy. O godzinie 9.00 rozpoczęła się św. Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja arcybiskup bielski Grzegorz w asyście biskupa hajnowskiego Pawła, biskupa siemiatyckiego Warsonofiusza oraz licznie przybyłego duchowieństwa. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Remigiusz Sosnowy, wikariusz parafii św. Jana Klimaka w Warszawie. Kaznodzieja zwrócił uwagę na znaczenie imion w Biblii, które oddawały charakter osób je noszących. W odniesieniu do św. Hioba jego nazwisko, które w tłumaczeniu na język polski oznaczało żelazo, stanowiło o jego charakterze. Hart ducha święty zdobywał od wczesnej młodości poprzez ascezę, pokorę i posłuszeństwo. Twardy jak stal charakter sprawił, że św. Hiob Poczajowski doskonale sprawdził się w trudnym dla Prawosławia w Rzeczpospolitej czasie przełomu XVI i XVII wieków. Po zakończonej św. Liturgii, przed ikoną św. Hioba miała miejsce doksologia, po której ze słowem zwrócił się Jego Eminencja metropolita Sawa. Hierarcha podkreślił, że każdy ochrzczony człowiek posiada patrona, który przebywając na niebiosach, opiekuje się każdym z nas. Podobnie Diecezja Warszawsko-Bielska w osobie św. Hioba ma swego wielkiego patrona troszczącego się o żyjących na jej terenie duchownych oraz diecezjan. Przybliżając postać ihumena poczajowskiego Jego Eminencja zwrócił szczególną uwagę na jego poświecenie się Chrystusowi i Cerkwi, stawiając świętego jako przykład do naśladowania wszystkim pokoleniom szczególnie, zaś w obecnej dobie. „Znajdujemy się dzisiaj w bardzo trudnych, złożonych czasach, bowiem sekularyzacja stara się wejść w każde możliwe sfery ludzkiego życia. Aktualnie nie wystarczy nazywać się prawosławnym czy kapłanem, lecz trzeba całkowicie poświecić się Chrystusowi i okazywać wiarę poprzez praktyczne działanie” – stwierdził metropolita Sawa. Wiele uwagi hierarcha poświęcił dbałości o wychowanie młodego pokolenia. Kończąc, Jego Eminencja przekazał obecnym świąteczne życzenia oraz podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji święta w Grodzisku. Podczas uroczystości śpiewał Chór duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej pod dyrekcją protodiakona Marka Maciuki. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych oraz miejscowi parafianie.

Autor: ks. Andrzej Stremkowski

Zdjęcia: ks. Tarazjusz Diachuk