Uroczystości ku czci ikony Przenajświętszej Bogurodzicy „Nieoczekiwana Radość” w Hajnówce

Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, w pierwszą niedzielę po święcie Zaśnięcia św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa, w soborze św. Trójcy w Hajnówce, uroczyście obchodzone jest parafialne święto ikony Przenajświętszej Bogurodzicy „Nieoczekiwana Radość”. Każdego roku ten dzień jest szczególnym dniem w życiu wszystkich hajnowian i gromadzi rzesze wiernych pragnących wznieść swoje modlitwy do Matki Bożej przed jej cudowną ikoną. Tegoroczne obchody święta miały miejsce w dniach 12 i 13 października. W sobotę 12 października nabożeństwu całonocnego czuwania przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. W Niedzielę o godz. 730 odsłużono pierwszą świętą Liturgię, po zakończeniu której poświęcono wodę. Głównej św. Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja biskup Paweł w asyście duchownych Dekanatów Hajnowskiego i Warszawskiego. U wejścia do świątyni arcypasterza powitała młodzież, władze samorządowe, rada parafialna oraz członkowie Bractwa św. św. Cyryla i Metodego. Świąteczne kazanie wygłosił ks. Tymoteusz Nozdryn, wikariusz Parafii św. Mikołaja w Białowieży. Kaznodzieja przypomniał zebranym historię związaną z początkiem kultu ikony Matki Bożej „Nieoczekiwana Radość”, w dalszych słowach podkreślił, jak ważne miejsce w życiu prawosławnych chrześcijan zajmuje Przenajświętsza Bogurodzica: Wszyscy jesteśmy oddani pod Jej opiekę. Ona nigdy o nas nie zapomina. Cuda podobne do tych, o których wspominają kroniki, mają miejsce również dziś. Bogurodzica kocha nas tak, jak matka kocha swoje dzieci. Powinniśmy każdego dnia starać się odwzajemnić to uczucie przez modlitwę i dobre uczynki. Świętą Liturgię zwieńczyła uroczysta procesja. Po jej zakończeniu do zebranych zwrócił się Jego Ekscelencja biskup Paweł. Hierarcha pozdrowił zebrane duchowieństwo oraz wiernych z okazji przeżywanego święta. Biskup Paweł dziękując za wspólną modlitwę podkreślił, iż każdy z uczestniczących w świętej Liturgii, jest uczestnikiem eucharystycznego cudu przemiany chleba i wina w życiodajne Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Wzywając do systematycznego uczestnictwa w eucharystycznym życiu Cerkwi, Jego Ekscelencja zaznaczył, iż jest to jedyna droga prowadząca do zwycięstwa nad pokusami i problemami, które wynikają z ludzkiej słabości oraz bezustannego oddziaływania złego ducha.

Autor: ks. Marek Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz