Biskup hajnowski Paweł przewodniczył uroczystościom w Puchłach

W dniu 14 października 2024 r. Cerkiew prawosławna uroczyście obchodzi święto Opieki Matki Bożej, które w sposób szczególny świętowane jest w parafii Opieki Matki Bożej w Puchłach Dekanatu Narewskiego. W przeddzień święta odsłużono całonocne czuwanie, a po nim akatyst Opiece Matki Bożej przed cudotwórczą ikoną, która od wieków obdarzana jest szacunkiem przez okolicznych mieszkańców. Nocą sprawowano pierwszą św. Liturgię, podczas której niemal wszyscy wierni przystąpili do św. Eucharystii. W samym dniu święta nabożeństwa rozpoczęły się ponownym odczytaniem akatystu do Bogurodzicy, po którym poświęcono wodę. Świątecznej głównej św. Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł. Przed wejściem do świątyni hierarchę witały: dzieci, nowo wybrany starosta cerkiewny oraz miejscowy proboszcz, ks. prot. Roman Dubiński. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. mitrat Marek Wasilewski z Trześcianki, który przybliżył prawosławne nauczanie o Bogurodzicy. Ze względu na warunki atmosferyczne nie odbyła się świąteczna procesja. Wychwalanie święta, śpiew wielu i błogosławionych lat życia miał miejsce w świątyni. Na zakończenie świątecznych uroczystości biskup Paweł podziękował duchowieństwu, chórowi, wiernym za modlitewne uczestnictwo w nabożeństwach przed cudotwórczą Ikoną Opieki Matki Bożej w Puchłach.

Autor i zdjęcia: ks. Roman Dubiński