Biskup hajnowski Paweł uczestniczył w uroczystościach w Narwi

Każdego roku w dniach 22 – 23 lipca w Parafii p/w Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi uroczyście obchodzona jest pamięć św. Antoniego Pieczerskiego. W wigilię święta sprawowano całonocne czuwanie, któremu przewodniczy arcybiskup bielski Grzegorz w asyście licznie przybyłego duchowieństwa. Na koniec nabożeństwa Jego Ekscelencja zwrócił się do wiernych ze słowem, w którym na przykładzie św. Antoniego podkreślił ważność modlitwy w codziennym życiu każdego człowieka. Niestety często o tym zapominamy – mówił hierarcha – kierując się tylko tym, co ziemskie i doczesne. Modlitwa to duchowy pokarm, to łączność ze światem niebiańskim. Następnego dnia obchody święta rozpoczęły się o godzinie 8.00 odczytaniem akatystu do św. Antoniego i poświęceniem wody. O godzinie 10.00 odprawiona została św. Liturgia, którą poprzedziła ceremonia powitania hierarchów. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył Jego Eminencja metropolita Sawa w asyście arcybiskupa lubelskiego i chełmskiego Abla, arcybiskupa bielskiego Grzegorza i biskupa hajnowskiego Pawła. Przybyło wielu duchownych z różnych diecezji. Przed św. Liturgią z arcypasterskim słowem do zebranych wiernych zwrócił się metropolita Sawa, który przybliżył postać św. Antoniego Pieczerskiego oraz zaakcentował jak prawidłowo pojmować istotę i znaczenie Cerkwi. Po przeczytaniu ewangelicznej perykopy do wiernych zwrócił się arcybiskup Abel. Hierarcha na przykładzie św. Antoniego ukazał na potrzebę poznawania wiary i twardego trwania w prawosławiu. Święty Antoni – kontynuował kaznodzieja – położył fundament pod narodziny życia mniszego na Rusi Kijowskiej. Jego Ekscelencja podkreślił potrzebę wznoszenia dziękczynnych modlitw do Boga za otrzymanie sto lat temu niezależności Cerkwi prawosławnej w Polsce. Arcybiskup Abel wspomniał o byłym proboszczu parafii w Narwi śp. ks. Witalim Strochowskim, który był świadkiem wydarzeń związanych z otrzymaniem autokefalii. W dniu pamięci św. Antoniego Pieczerskiego miało miejsce ważne, historyczne wydarzenie. Tego dnia Jego Eminencja metropolita Sawa poświęcił nowo wybudowany dom parafialny. Jego Eminencja dziękował wszystkim tj. budowniczym, sponsorom i ludziom dobrej woli, którzy włożyli trud w powstanie nowego, pięknego domu dla potrzeb tutejszej parafii. Szczególne podziękowania zostały złożone na ręce archonta Sergiusza Martyniuka, prezesa firmy Pronar, głównego budowniczego domu parafialnego w Narwi. Archont oraz pozostałe osoby zaangażowane w budowę, a także byłe duchowieństwo parafialne odznaczono Orderami św. Marii Magdaleny.

Autor: ks. Jarosław Ciełuszecki

Zdjęcia: archiwum parafii i Aleksander Wasyluk