Dożynki wojewódzkie w Hajnówce

Dożynki od wielu lat wpisują się w religijną tradycję naszej Ojczyzny. Święto plonów jest ukoronowaniem całorocznego trudu i pracy rolników, wyrażeniem wdzięczności wobec Boga, z którego woli gospodarze zbierają plony. Święto dożynkowe zwykle odbywa się w jedną z niedziel września po zakończeniu żniw. Miejscem tegorocznych dożynek Województwa Podlaskiego, które odbyły się 15 – 09 – 2024 r., była Hajnówka. Uroczysty dzień zainaugurowała święta Liturgia, celebrowana w hajnowskim soborze św. Trójcy. Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski w asyście Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Warsonofiusza, Biskupa Siemiatyckiego oraz miejscowego duchowieństwa. W świętym ołtarzu modlitwę wznosił zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej w Polsce, Jego Eminencja, Wielce Błogosławiony Sawa, Metropolita Warszawski i Całej Polski. Przed nabożeństwem, u wejścia do świątyni, hierarchów powitali przybyli na uroczystości przedstawiciele władz krajowych, wojewódzkich, powiatowych i miejskich, wśród których znaleźli się m. in.: wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stefan Krajewski, marszałek województwa podlaskiego, Łukasz Prokorym, wicemarszałkowie województwa podlaskiego: Wiesława Burnos i Marek Malinowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego, Cezary Cieślukowski, starosta powiatu hajnowskiego, Andrzej Skiepko, burmistrz Hajnówki, Ireneusz Kiendyś. Przed rozpoczęciem świętej Liturgii do zebranych zwrócił się Jego Eminencja metropolita Sawa, mówiąc między innymi: Jesteśmy tu dziś po to aby dziękować Bogu. Dziękować za jego obfite dary, za opiekę i błogosławieństwo, którymi nas obdarza. Dziękować Bogu, za tegoroczne plony, za chleb, dzięki któremu możemy być uczestnikami cudu zamiany przyniesionego na Eucharystię chleba w prawdziwe ciało Jezusa Chrystusa. Znamy Jezusowe słowa z Ewangelii św. Jana: „Jeżeli ziarno pszenicy wpadłszy w ziemię nie obumrze, zostanie tylko samo, ale jeżeli obumrze, przynosi plon obfity”. Słowa te rozumieją najlepiej rolnicy, którzy jak ewangeliczny siewca, wychodzą każdego roku na swoje pole i zasiewają na nim ziarno, z wiarą i nadzieją, że Bóg dokona cudu jego wzrostu, pomni na słowa św. apostoła Pawła: „Ten, który daje nasienie siewcy, i chleba dostarczy ku pokrzepieniu…” Bądźmy w dzisiejszym świecie, w którym jest wiele dobra, ale i zatrważającego zła, dobrymi siewcami ziarna wiary, nadziei i miłości. I tak uczmy młode pokolenie, aby poznało, co znaczy prawdziwie kochać Boga i ludzi. Podczas św. Liturgii kazanie wygłosił biskup Warsonofiusz. Jego Ekscelencja objaśniając sens nauki zawartej w ewangelicznej historii o bogatym młodzieńcu, poszukującym drogi ku zbawieniu, zaznaczył iż odpowiedzią na te poszukiwania jest podążanie za Chrystusem, poprzez życie w zgodzie z Bożymi przykazaniami. Bardzo często nie umiemy docenić tego co daje nam Bóg, zapominając, iż prawdziwe szczęście nie polega na tym aby zgromadzić jak najwięcej i zaspokoić wszystkie swoje pragnienia lecz aby być wdzięcznym za to co mamy, choćby było to bardzo niewiele.

Po zakończonym nabożeństwie duchowieństwo, delegacje z wieńcami dożynkowymi oraz wierni przemaszerowali w korowodzie do Amfiteatru Miejskiego w Hajnówce. Na miejscu, po powitaniu wszystkich gości wojewódzkich dożynek, Jego Eminencja metropolita Sawa oraz Jego Ekscelencja biskup senior Diecezji Drohiczyńskiej Tadeusz Pikus poświęcili tegoroczne plony oraz pobłogosławili chleb, który zgodnie z tradycją, został rozdzielony pośród wszystkich zebranych.

Autor: Ks. Marek Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: Krzysztof Onikijuk, Marta Chmielińska (www.poranny.pl)