Biskup hajnowski Paweł uczestniczył w uroczystościach w Rajsku

29 września 2024 r., w niedzielę po święcie Podwyższenia Krzyża Pańskiego, Jego Eminencja metropolita Sawa przewodniczył św. Liturgii w Parafii Prawosławnej pw. świętych apostołów Piotra i Pawła w Rajsku w Dekanacie Bielskim na Podlasiu. Tego dnia proboszcz parafii w Rajsku, ks. mitrat Jarosław Godun oraz matuszka Irena obchodzili jubileusz 40-lecia służby Cerkwi. W sierpniu 1984 r. ks. Jarosław zaraz po przyjęciu święceń kapłańskich został skierowany do pracy duszpasterskiej w tejże parafii. Nieprzerwanie, od samego początku wraz z matuszką, która podjęła trud bycia psalmistką i katechetką, realizowali szeroko rozumianą posługę duszpasterską w społeczności parafii w Rajsku. Święta Liturgia sprawowana pod przewodnictwem Jego Eminencji metropolity Sawy w asyście biskupa hajnowskiego Pawła i duchowieństwa, była doskonałą formą dziękczynienia Bogu za posługę kapłańską i służbę dobru Cerkwi. Przed rozpoczęciem św. Liturgii, podczas uroczystego powitania hierarchów przez wójta Gminy Bielsk Podlaski, dzieci, radę parafialną oraz proboszcza, Jego Eminencja dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej 100-lecia autokefalii PAKP, usytuowanej na froncie parafialnej świątyni. W okolicznościowym słowie Jego Eminencja odniósł się do trudnych czasów z historii Prawosławia w Polsce, kiedy na Chełmszczyźnie i Podlasiu niszczono świątynie, z których jedna z Poturzyna została przewieziona do Rajska i wzniesiona na miejscu murowanej świątyni zniszczonej podczas pacyfikacji wsi Rajsk przez nazistów w czerwcu 1942 r. Rozstrzelano wówczas 149. mieszkańców tej miejscowości. „U Boga nie ma umarłych, dziś oni są z nami, żyją w innym wymiarze i dziś radują się z nami. Dziś ta przewieziona świątynia pięknie świadczy o naszej wierze. Krzyż wieńczący cerkiew i jej piękne wnętrze świadczą o Waszym trudzie na czele z waszym kapłanem. Dlatego właśnie jesteśmy dzisiaj z Wami i radujemy się z Waszego powodu. Nasza radość bowiem nie ma granic; rośnie w sercach wszystkich miłujących Boga, miłujących krzyż. Życie Cerkwi jest nieustannym niesieniem krzyża, ponieważ Krzyżem Chrystus zwyciężył zło; na Krzyżu dokonało się nasze zbawienie. Każdy bez wyjątku powinien cierpliwie i z wiarą nieść swój życiowy krzyż wiedząc, że ta droga doprowadzi nas do zbawienia” – powiedział metropolita Sawa. Zwracając się do jubilatów oraz wszystkich zebranych na dziękczynnej modlitwie, metropolita Sawa odniósł się do wartości drogi kapłańskiej, jako wstępowania na Golgotę i uczestnictwa w niesieniu Krzyża Chrystusowego. Hierarcha zauważył, że okoliczności długoletniej służby Bogu i Cerkwi, ściśle wiążą się z przeżywanym aktualnie okresem święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Jego Eminencja bardzo wyraźnie zechciał podkreślić rolę Krzyża Pańskiego, ewangelicznych wydarzeń Golgoty i Wielkiej Soboty w konotacji z posłannictwem każdego kapłana. Najjaskrawszym dowodem tych słów była dokonana podczas św. Liturgii chirotonia diakońska subdiakona Mateusza Januszewskiego. Sakrament kapłaństwa udzielony z rąk metropolity Sawy, to plon pracy biskupa, świadczący o tym, że Cerkiew jest żywym, zdrowym, Bogoludzkim organizmem, namacalnym dowodem tego, jak Bóg działa przez człowieka. Jego Eminencja podziękował ks. Jarosławowi i jego małżonce za oddaną i nienaganną służbę Cerkwi; pogratulował jubileuszu, udzielił ojcowskiego wsparcia i otuchy oraz pobłogosławił na dalsze lata. W dowód uznania, za służbę dla dobra Cerkwi, ks. Jarosław i matuszka Irena Godun zostali uhonorowani Orderem św. Marii Magdaleny II klasy z ozdobami, okolicznościowym medalem 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego oraz ikoną Częstochowskiej Matki Bożej. Na koniec jubilaci przyjęli gratulacje od duchowieństwa, parafian oraz wszystkich zebranych. Śpiewał chór rodzinny pod dyrygenturą Joanny Jurczuk.

Autor: ks. Łukasz Godun

Zdjęcia: P. Roszczyc, A. Konachowicz