Wieczór Wiejskich Chórów Parafialnych w Nowoberezowie

6 października 2024 r., w cerkwi świętego apostoła i ewangelisty Jana Teologa w Nowoberezowie, odbyła się VII edycja Wieczoru Wiejskich Chórów Parafialnych. Niezwykłe wydarzenie, którego głównym celem jest ochrona od zapomnienia piękna śpiewów paraliturgicznych związanych z wiarą prawosławną. Poprzez wieczór chórów organizatorzy szerzą tradycję i kulturę regionu oraz integrują społeczności wiejskie. Wydarzenie „Wieczór Wiejskich Chórów Parafialnych” odbyło się z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, w ramach obchodów 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, które zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Tegoroczny koncert zaszczycił swą obecnością Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. Wydarzenie zostało zorganizowane przez: Wójt Gminy Hajnówka, Lucynę Smoktunowicz, Radną Gminy Hajnówka, Walentynę Biryłko oraz Parafię prawosławną p/w Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie. Patronatem medialnym inicjatywę objęły: Prawosławny Serwis Internetowy Cerkiew.pl , Radio Orthodoxia 102,7 FM, TVK HAJNÓWKA, TV PODLASIE, HAJNÓWKA NASZE MIASTO, RADIO JARD, POLSKIE RADIO BIAŁYSTOK. Podczas koncertu swe umiejętności zaprezentowały: Chór „Harmoń” – Parafia prawosławna p/w św. apostoła Jakuba w Łosince, Chór „Krynoczka” – Parafia prawosławna p/w Zaśnięcia NMP w Dubinach, Chór „Chabry” – Parafia Prawosławna p/w Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi, Chór Parafii prawosławnej p/w Wniebowstąpienia Pańskiego w Orzeszkowie, Chór Parafii prawosławnej p/w św. Antoniego Pieczerskiego w Kuraszewie, Chór Parafii prawosławnej p/w Opieki Matki Bożej w Dubiczach Cerkiewnych, Chór Parafii prawosławnej p/w ścięcia głowy św. Jana Chrzciciela w Szczytach-Dzięciołowie, Chór Parafii prawosławnej p/w Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie. Po zakończeniu występów do zebranych zwrócił się Jego Ekscelencja biskup Paweł. Hierarcha podkreślając ogromną wartość modlitewnego piękna, przekazywanego w śpiewie cerkiewnym, podziękował występującym oraz organizatorom, za trud włożony w przygotowanie i realizację VII edycji Wieczoru Wiejskich Chórów Parafialnych. Biskup Paweł wyraził szczerą nadzieję, iż dzieło organizacji Wieczorów Wiejskich Chórów Parafialnych będzie kontynuowane w kolejnych latach. Na koniec Jego Ekscelencja przekazał arcypasterskie błogosławieństwo oraz słowa gratulacji i pozdrowień, skierowane do organizatorów, występujących i wszystkich zebranych, przez zwierzchnika Cerkwi prawosławnej w Polsce, Jego Eminencję, Wielce Błogosławionego Sawę, Metropolitę Warszawskiego i Całej Polski. Podczas wydarzenia, w dowód uznania za pracę dla dobra Cerkwi prawosławnej, uhonorowani zostali: Orderem Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny II stopnia – Radna Gminy Hajnówka – Walentyna Biryłko oraz Orderem Św. Równej Apostołom Marii Magdaleny III stopnia – Wójt Gminy Hajnówka –  Lucyna Smoktunowicz i Pani Maria Owłasiuk.

Autor: Ks. Marek Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: Lucyna Smoktunowicz, Anna Petrovska