Zakończenie kolejnej edycji warsztatów ikonograficznych w Dubinach

Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i Całej Polski w dniach 11 – 20 września 2024 r., przy Parafii p/w Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach, odbyły się warsztaty pisania ikon dla dzieci i młodzieży. Naukę pisania ikon rozpoczęło 15 uczestników z Hajnówki i okolic. Organizatorem warsztatów była Parafia prawosławna p/w Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach. Zajęcia prowadził ks. Paweł Zabrocki, zastępca dyrektora Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim. Pod Jego kierunkiem młodzi ludzie pracowali nad ikoną anioła stróża. W czasie warsztatów w ciekawy, wyjątkowy sposób przekazał On swoją wiedzę i umiejętności, przybliżając warsztat ikonopisania oraz znaczenie opieki świętych aniołów w naszym życiu. Uczestnicy warsztatów rozwijali nie tylko talent plastyczny, ale przede wszystkim wspólny dar wiary, modlitwy; doświadczali w szczególny sposób cnót: pokory, cierpliwości i miłości. Poprzez wielogodzinny trud pisania swojej ikony uczyli się spoglądania poprzez nią na rzeczywistość duchową, rzeczywistość Nieba, otwierali swoje serca na Boga i drugiego człowieka – towarzysza wspólnych chwil spędzanych w ciszy, zadumie, refleksji nad tym, co z trudem daje się słyszeć w dzisiejszym, zabieganym, często chaotycznym świecie. Uczestnicy poznali nie tylko sposób pisania ikony, ale też nową terminologię związaną z ikonopisarstwem. Chociaż wszyscy pisali ikonę świętego anioła stróża, to jednak każda ikona była inna, gdyż każdy z uczestników wkładał w nią cząstkę siebie. Wielkie słowa uznania i podziękowania składamy ks. Pawłowi Zabrockiemu za opiekę, poświęcony czas, cierpliwość i wyrozumiałość. Własnoręcznie wykonana ikona to pamiątka wspólnego trudu uczestników warsztatów, które z Bożą pomocą udało się zakończyć. Być może, dzięki tym warsztatom, ktoś podejmie naukę w Policealnym Studium Ikonograficznym w Bielsku Podlaskim, do czego zachęcał ks. Paweł Zabrocki. Uroczysta dla uczestników warsztatów chwila poświęcenia ikon nastąpiła 6 października. Uczestnicy warsztatów jeszcze raz spotkali się w cerkwi p/w Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach by z rodzinami i bliskimi uczestniczyć w św. Liturgii i dziękczynnym molebnie, aby poświęcone już ikony zabrać do swoich domów. Zadanie publiczne było współfinansowane ze środków Województwa Podlaskiego.

Autor i zdjęcia: ks. Andrzej Busłowski