Prezentacja projektu „100 lat autokefalii. 1000 lat historii” w Hajnówce

16 października w Hajnowskim Domu Kultury odbył się kolejny pokaz filmu i debata w ramach projektu „100 lat autokefalii. 1000 lat historii”. Wśród zgromadzonych widzów znaleźli się pan Ireneusz Kiendyś – Burmistrz Miasta Hajnówka oraz pani Lucyna Grygoruk-Smoktunowicz – Wójt gminy Hajnówka, jak również liczne duchowieństwo na czele z o. archimandrytą Włodzimierzem – przełożonym Monasteru św. Dymitra w Sakach oraz o. mitratem Michałem Niegierewiczem – Dziekanem Hajnowskim. Zebranych gości w imieniu organizatorów powitał Jakub Oniszczuk. Wprowadzając do projekcji filmu zaznaczył, że intencją jego autorów było, aby stał się on użytecznym narzędziem w szerzeniu wiedzy o historii Cerkwi w Polsce i w roku jubileuszu 100-lecia autokefalii pomógł uświadomić wielu, że prawosławni w Rzeczypospolitej są od początków polskiej państwowości. Po projekcji filmu zaproszono na scenę uczestników debaty, tym razem poświęconej tematowi „Historia myśli teologicznej w Rzeczypospolitej”. Rozmówcami byli prof. Aleksander Naumow i ks. prof. Marek Ławreszuk, a prowadzącym debatę pan Witali Michalczuk. Poruszono wiele istotnych kwestii ze specyfiki prawosławnej myśli teologicznej i tego jak rozwijała się ona w Rzeczypospolitej, gdzie przez wieki przenikały się kultury Wschodu i Zachodu. Zwrócono uwagę, że tej tradycji obcy jest podział na wyższą teologię spekulatywną i niższą praktyczną, a jej najcenniejsze idee zawarte są właśnie w praktycznych, na wskroś osobistych, opisach relacji z Bogiem i wskazówkach dotyczących życia duchowego. Rozmówcy, w swoich wypowiedziach, podkreślali, że Prawosławna myśl teologiczna zawarta jest również w olbrzymiej mierze w Liturgii, rytach i obrzędach. Na licznych przykładach przedstawiono jak w poszczególnych okresach prawosławna myśl teologiczna Rzeczypospolitej kształtowała się będąc w pozycji dialogu z innymi tradycjami – co można uznać za najbardziej dla niej charakterystyczne. Po debacie, o zabranie głosu został poproszony ks. Jarosław Jóźwik – kanclerz Akademii Supraskiej, która jest partnerem projektu odpowiedzialnym za merytoryczne przygotowanie debat. Podziękował on wszystkim uczestnikom i osobom zaangażowanym w organizację cyklu wydarzeń. Projekt realizowany jest z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski, w ramach obchodów 100-lecia autokefalii Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, które zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

• Partner strategiczny: Województwo Podlaskie
  • Patroni medialni: Radio Orthodoxia, cerkiew.pl
  • Partnerzy: Akademia Supraska, Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Hajnówce
  • Organizator: Stowarzyszenie Orthnet – administrator serwisu internetowego cerkiew.pl