Organizowany nieprzerwanie od 1982 roku Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w województwie podlaskim. W 1995 roku Ministerstwo Kultury nadało mu kategorię zerową, stawiając tym samym na równi z najważniejszymi wydarzeniami muzycznymi w Polsce. Organizowany ponad podziałami, promujący piękno i bogactwo śpiewu cerkiewnego oraz szacunek do tradycji, jest wydarzeniem wyczekiwanym i zasługującym na najwyższe uznanie. Festiwal organizowany z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i Całej Polski, pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, jest świętem muzyki cerkiewnej, która dotykając wrażliwej duszy człowieka, uświęca jego uczucia i skłania do modlitwy, refleksji.
Wydarzeniem zapowiadającym tegoroczną edycję Festiwalu, który odbędzie się w dniach: 12 – 17 maja 2025r., był Koncert Wielkopostny, zorganizowany w III Niedzielę Wielkiego Postu, Niedzielę Świętego Krzyża w hajnowskim soborze św. Trójcy. Licznie przybyłych na wydarzenie w imieniu organizatorów: Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Cerkiewnej, Parafii prawosławnej p/w św. Trójcy w Hajnówce i Hajnowskiego Domu Kultury, powitał dyrektor Festiwalu, ks. mitrat Michał Niegierewicz. Wydarzenie swą obecnością zaszczycili: Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski, marszałek Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej Szymon Hołownia, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i służb mundurowych. Witając zebranych, ks. Michał Niegierewicz zwrócił uwagę na fakt, iż podczas występów festiwalowych, konkursowych rzadko zdarzają się w repertuarach występujących chórów utwory wielkopostne, które posiadając swój niepowtarzalny charakter, skłaniają do zadumy, modlitwy i głębszego przeżywania Wielkiego Postu. Koncert Wielkopostny, zapowiadający MF HDMC, był wyjątkową okazją do podziwiania ich piękna. Po zakończeniu powitania głos zabrał marszałek Sejmu Szymon Hołownia, mówiąc między innymi: Jako mieszkaniec Podlasia, tu urodzony i wychowany, wiem, jak wielkim bogactwem jest wielokulturowość i różnorodność tego miejsca. Miejsca, w którym przenikają się tradycje, języki, dziedzictwa i wyznania. Dzięki temu mamy możliwość, aby uczyć się od siebie nawzajem. Cerkiew Prawosławna naucza, że przed pokutą zawsze powinna kroczyć szczera skrucha. Przyznanie się do swych przewinień i wyciągnięcie wniosków. Co mogę uczynić, aby stać się lepszym człowiekiem, aby pozostawić po sobie świat choć odrobinę lepszym? Dziękuję, że mogę być tu razem z Wami w tym wyjątkowym czasie, którym jest Wielki Post. Jestem przekonany, że muzyka, którą dzisiaj usłyszym, będzie dla nas przepiękną lekcją skruchy oraz wyjątkową okazją do zadumy. Mam nadzieję, że organizacja Koncertu Wielkopostnego wpisze się na stałe na listę wydarzeń zapowiadających wyjątkowe wydarzenie, którym jest Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Następnie głos zabrał wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, mówiąc miedzy innymi: Sobór świętej Trójcy, w którym się znajdujemy, to miejsce szczególne. To właśnie tu od dziesięcioleci odbywają się międzynarodowe festiwale, które swym pięknem zachwycają nie tylko prawosławnych. Ranga tego wydarzenia wykracza poza granice naszego regionu, wykracza poza granice naszej Ojczyzny. Festiwal i wydarzenia jemu towarzyszące, także dzisiejszy koncert, to nasza wspólna próba dotarcia do źródeł muzyki cerkiewnej.
Koncert w wykonaniu: Chóru Parafii Prawosławnej p/w Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Fastach, Katedralnego Chóru Parafii Prawosławnej Wojskowej p/w Św. Jerzego Zwycięzcy w Warszawie i Męskiego Zespołu Muzyki Cerkiewnej „Katapetazma”, poprowadził ks. protodiakon Marek Maciuka. Po zakończeniu do zebranych zwrócił się Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł, mówiąc miedzy innymi: Drodzy bracia i siostry, przed chwilą wysłuchaliśmy Koncertu Wielkopostnego, który nie miał charakteru konkursowego. Celem tego koncertu było ukazanie piękna i głębi treści oraz melodii nabożeństw wielkopostnych. Słuchając, modliliśmy się jednocześnie w głębi naszych dusz. Dziękuję organizatorom, dyrygentom i chórzystom za tak piękną ucztę duchową, której byliśmy dzisiaj uczestnikami. Życzę, aby dalsze dni Wielkiego Postu mijały w zdrowiu, duchowej radości, spokoju i pokoju. Trudźmy się, abyśmy dostąpili łaski godnego przeżywania święta Światłego Chwalebnego Zmartwychwstania Pana Naszego Jezusa Chrystusa.
Autor: ks. Marek Jurczuk
Zdjęcia: Piotr Leoniuk