Biskup Hajnowski wziął udział w jubileuszowych uroczystościach w Łodzi

15 września br., parafia prawosławna w Łodzi obchodziła jubileusz 135-lecia. Budowę świątyni rozpoczętą w 1880 roku, udało się sfinalizować dzięki wsparciu łódzkich fabrykantów. W ten sposób w ciągu czterech lat wybudowano wspaniałą cerkiew w bizantyjskim stylu architektonicznym. Patronem nowej łódzkiej świątyni został św. Aleksander Newski, zaś jej poświęcenia w 1884 roku dokonał arcybiskupa warszawski i chełmski Leoncjusz. Od tego czasu cerkiew św. Aleksandra, nie bacząc na działania wojenne, ani trudności okresu międzywojennego była nieprzerwanie czynna, służąc prawosławnej społeczności Łodzi i okolicznych miast. Świąteczne uroczystości rozpoczęły się całonocnym czuwaniem w sobotę 14 września br. o godzinie 17.00 w katedrze św. Aleksandra. Nabożeństwu przewodniczył arcybiskup bielski Grzegorz, w asyście biskupa łódzkiego i poznańskiego Atanazego oraz duchowieństwa. Następnego dnia – w niedzielę 15 września – tuż przed godziną 10.00 miało miejsce powitanie przybyłych do Łodzi hierarchów na czele z Jego Eminencją, Wielce Błogosławionym Sawą, Prawosławnym Metropolitą Warszawskim i całej Polski, a także arcybiskupa Grzegorza oraz biskupów Atanazego i Pawła. Zgodnie z tradycją, hierarchów powitały dzieci, starosta cerkwi, a także proboszcz parafii ks. mitrat Eugeniusz Fiedorczuk. W trakcie św. Liturgii po przeczytanej Ewangelii kazanie wygłosił arcybiskup Grzegorz. Po zakończeniu Liturgii Świętej odbyła się uroczysta procesja. Za pracę na rzecz łódzkiej parafii, Jego Eminencja metropolita Sawa odznaczył Orderami św. Marii Magdaleny: proboszcza ks. mitrata Eugeniusza Fiedorczuka, a także ludzi dobrej woli zaangażowanych w rewitalizację otoczenia katedry oraz budynków parafialnych. Zwieńczeniem świątecznych uroczystości było poświęcenie po remoncie sali spotkań parafialnych i sal katechetycznych, które uświetnił występ chóru prowadzonego przez Łukasza Hajduczenię. Uroczystości zakończyły się rodzinnym piknikiem z udziałem parafian i gości.

Autor: ks. Aleksy Kucy

Zdjęcia: ks. Paweł Kłys, Adam Mikołajewski