Festiwal „Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną 2020”

Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski, po raz kolejny w Hajnówce został zorganizowany Festiwal „Hajnowskie Spotkania z Kolędą Prawosławną”. Festiwal został zorganizowany przez Dekanalny Instytut Kultury Prawosławnej w Hajnówce we współpracy z Hajnowskim Domem Kultury, Stowarzyszeniem „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej” oraz Parafią Prawosławną pw. św. Trójcy w Hajnówce. Główne zadanie Festiwalu to podkreślenie chrześcijańskiego aspektu świąt Bożego Narodzenia i związanych z nim zwyczajów. Wykonawcy ukazują duchowe piękno i wartości religijne zawarte w treści kolęd. Popularyzując tradycję kolędowania Festiwal promuje region ukazując jego bogactwo i różnorodność. Przesłuchania konkursowe odbyły się w dniach 09 – 10 stycznia 2020r. Przed licznie zgromadzoną publicznością, która wypełniła widownię Hajnowskiego Domu Kultury, zaprezentowało się 37 chórów, zespołów i grup kolędniczych.   Występy były oceniane przez Jury w składzie: przewodniczący – ks. Mitrat Michał Niegierewicz –  Dyrektor stowarzyszenia „Miłośnicy Muzyki Cerkiewnej”, ks. Walery  Piotrowski – proboszcz parafii pw. św. wlk. męcz. Jerzego w Siemianówce, Igor Fita – wykładowca przedmiotów muzycznych, kierownik zespołów wokalnych i instrumentalnych. Wyniki Festiwalu zostaną ogłoszone podczas Koncertu Galowego „Hajnowskich Spotkań z Kolędą Prawosławną” w dniu 14 stycznia. Koncert Galowy, na który organizatorzy wszystkich serdecznie zapraszają, rozpocznie się o godz. 15:00 w Hajnowskim Domu Kultury.

Autor: ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: Joanna i Piotr Kiryluk, Daria Szymaniuk