Pogrzeb ks. Pantelejmona Patejczuka

20-21 stycznia br. miały miejsce uroczystości pogrzebowe rezydenta parafii prawosławnej Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach, ks. Pantelejmona Patejczuka. W poniedziałek, w godzinach popołudniowych ciało zmarłego duchownego wystawione zostało w cerkwi. O godz. 19:00 odsłużono panichidę, która zgromadziła duchowieństwo, rodzinę zmarłego, wiernych z parafii. We wtorek uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się Św. Liturgią, której przewodniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. Ekscelencji asystowali duchowni z dekanatu hajnowskiego i bielskiego. Ks. Pantelejmon pochowany został na cmentarzu prawosławnym w Dubinach. Ks. mgr Pantelejmon Patejczuk urodził się w 1946 r. w Suchowolcach. Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie ukończył w 1968 r., zaś Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie ukończył w 1974 r. W latach 1970-74 był psalmistą w parafii w Gródku. Święcenia diakońskie (15 października 1974 r.) oraz kapłańskie (22 października 1974 r.) otrzymał z rąk Metropolity Warszawskiego i całej Polski Bazylego. W latach 1974-77 był proboszczem w parafiach w Hrubieszowie i Tomaszowie Lubelskim. Następnie w latach 1977-1991 był wikariuszem w parafii Św. Arch. Michała w Bielsku Podlaskim, zaś od 1991 r. do przejścia na emeryturę był wikariuszem w parafii w Dubinach. Zmarł w następstwie nagłego zatrzymania akcji serca 19 stycznia 2020 r. w domu, w obecności matuszki i dzieci.

Autor i zdjęcia: ks. Marek Litwiniuk