Warsztaty ikonograficzne dla dzieci i młodzieży w Dubinach

Z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i Całej Polski dnia 14 września 2020 r. przy parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach rozpoczęły się warsztaty pisania ikon dla dzieci i młodzieży. Naukę pisania ikon rozpoczęło 16 uczniów z Hajnówki i okolic. Organizatorem warsztatów jest Parafia Prawosławna Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach. Zajęcia prowadzi ks. Paweł Zabrocki, zastępca dyrektora Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim Projekt warsztatów współfinansowany jest ze środków budżetu województwa podlaskiego. Pierwszego i drugiego dnia młodzi uczestnicy zapoznali się z teologią ikony, sztuką jej wykonania, dowiedzieli się jak wykonać emulsję przy pomocy której rozrabiane są kolory, Każdy z uczestników otrzymał swoja zagruntowaną deskę na której wykonał szkic postaci Chrystusa Nierukotworennyj Spas. Po tym etapie wszyscy pod bacznym okiem ikonopisca ks. Pawła Zabrockiego przystąpili do prawdziwego pisania ikony zaczynając od szaty… Warsztaty odbywają się każdego dnia od godziny 1600 do 1830. Warsztaty zakończą się w dniu 19-09-2020r.

Autor i zdjęcia: Ks. Andrzj Busłowski