Prace konserwatorskie przy parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach

24 sierpnia 2020 r. rozpoczął się remont zabytkowego ogrodzenia – ściany zachodniej i północnej parkanu wokół cerkwi p/w Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach. Planowany termin zakończenia prac wyznaczono na listopad 2020r. Podjęte prace remontowe dotyczą renowacji części zabytkowego ogrodzenia w formie muru kamiennego nakrytego cementowym parapetem oraz bramki bocznej murowanej z cegły. Rozpoczęcie prac remontowych stało się możliwe dzięki wsparciu i zaangażowaniu parafian, wielu ludzi, ofiarodawców oraz dzięki środkom z budżetu województwa podlaskiego i Podlaskiego Konserwatora Zabytków. 25-09-2020 r. z postępem prac remontowych zapoznał się Jego Ekscelencja Biskup Hajnowski Paweł, wicemarszałek województwa podlaskiego pan Stanisław Derehajło, radny sejmiku pan Mikołaj Janowski i radny miasta Hajnówka pan Marcin Bołtryk. Proboszcz parafii ks. Andrzej Busłowski przedstawił historię parafii – jednej z najstarszych w tym regionie, opowiedział o inicjatywach jakie realizuje obecnie parafia (Warsztaty ikonograficzne dla dzieci i młodzieży, konkurs recytatorski prawosławnej poezji religijnej „Poezja Źródeł”, konkurs plastyczny z okazji 300 lecia odnalezienia św. relikwii młodzieńca Gabriela) zaznaczając, iż odbywają się one dzięki środkom pozyskanym z budżetu województwa podlaskiego. Jego Ekscelencja Biskup Paweł wyraził słowa podziękowania Panu Marszałkowi Arturowi Kosickiemu i wicemarszałkowi Stanisławowi Derehajło za wspieranie tych jakże ważnych przedsięwzięć dotyczących remontów obiektów sakralnych jak również kulturalnych wydarzeń związanych z naszym dziedzictwem narodowym.

Autor i zdjęcia: Aleksandra Busłowska