Uroczystości ku czci ikony Przenajświętszej Bogurodzicy „Nieoczekiwana Radość” w Hajnówce

Jak co roku, w pierwszą Niedzielę po święcie Zaśnięcia Św. Apostoła i Ewangelisty Jana Teologa w Soborze Św. Trójcy w Hajnówce uroczyście obchodzono parafialne święto Ikony Przenajświętszej Bogurodzicy „Nieoczekiwana Radość”. Historia najstarszej parafii prawosławnej w Hajnówce od samego początku związana jest właśnie z tą ikoną. W 1942 roku  erygowano pierwszą parafię prawosławną pw. św. Mikołaja Cudotwórcy. Proboszczem mianowano ks. Serafina Żelaźniakowicza. Prawosławni otrzymali budynek byłego nadleśnictwa „Leśna”, który przystosowano do celów liturgicznych. Jesienią tego samego roku cerkiew została poświęcona. Wtedy to uroczyście wniesiono do świątyni i umieszczono na hornom miestie ikonę Matki Boskiej Nieczajannaja Radost. Od tego dnia trwa w Hajnówce kult Ikony Przenajświętszej Bogurodzicy „Nieoczekiwana Radość”. To, w jaki sposób znalazła się w Hajnówce,  opisał  ś.p. ks. mitrat Antoni Dziewiatowski, proboszcz  parafii św. Trójcy w latach 1951 – 1995. „Pewna bogobojna hajnowianka w czasie bieżeństwa znalazła się w Moskwie. Chciała kupić ikonę. Ma to być ikona, która przyniesie mi powodzenie i pozwoli szczęśliwie powrócić do rodzinnej wsi – powiedziała. Zaproponowano jej kopię cudownej ikony „Nieoczekiwana Radość”, ponieważ w moskiewskiej cerkwi św. Eliasza znajdował się oryginał tej ikony. Hajnowianka szczęśliwie wróciła w rodzinne strony i otaczała ikonę wielką czcią. Ojciec Serafin w czasie pobytu w domu parafianki zwrócił uwagę na ikonę. Na prośbę duchownego ofiarowała ją ona do cerkwi św. Mikołaja w Hajnówce.” (Cerkownyj Wiestnik 1987 nr 11). W dniu święta Ikony „Nieoczekiwana Radość” wmurowano kamień węgielny pod budowę Soboru św. Trójcy. W dniu tego święta, w 1992 roku, poświęcono nowo wybudowaną świątynię, w której boczny ołtarz tej ikonie jest poświęcony. Każdego roku święto ikony Przenajświętszej Bogurodzicy Nieczajannaja Radost  jest szczególnym dniem w życiu wszystkich hajnowian i gromadzi rzesze wiernych pragnących wznieść swoje modlitwy do Matki Bożej przed jej cudowną ikoną. W tym roku obchody święta miały miejsce w dniach 10 – 11 października. W sobotę 10 października uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem Całonocnego Czuwania któremu przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. W Niedzielę o godz. 730 odsłużono pierwszą Świętą Liturgię po zakończeniu której dokonano Małego Poświęcenia Wody. Przed główną Świętą Liturgią do hajnowskiego soboru przybyli pielgrzymi uczestniczący w zorganizowanym przez Bractwo św. św. Cyryla i Metodego krestnym chodzie. Podczas Boskiej Liturgii do zebranych zwrócił się, wygłaszając homilię, Jego Ekscelencja Biskup Paweł. Hierarcha dokonał egzegezy niedzielnej perykopy ewangelicznej. Podkreślił również znaczenie i pierwszorzędną rolę Matki Bożej w dziele zbawienia człowieka. W nawiązaniu do historii święta zwrócił uwagę na potrzebę okazywania Bogurodzicy bezustannej wdzięczności za jej opiekę i wstawiennictwo, poprzez modlitwę i dobre uczynki. Świętą Liturgię zwieńczył uroczysty Molebien.

Autor: ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia; Michał Dziewiatowski, Aleksandra Jakimiuk, ks. Nikita Kazakiewicz