Panele fotowoltaiczne na domu parafialnym w Dubinach

Dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku w grudniu 2020 r udało się założyć panele fotowoltaiczne o mocy 6,45 KW do produkcji prądu potrzebnego na plebanii parafii prawosławnej w Dubinach. Produkcja prądu na plebanii trwa od stycznia 2021 r. Instalacja została założona na dachu budynku domu parafialnego. Dom parafialny to obiekt, w którym poza częścią mieszkaniową znajdują się pomieszczenia socjalne będące miejscem wielu inicjatyw parafialnych o charakterze społecznym z zakresu edukacji, kultury i życia religijnego. Mają tu miejsce m. in. konkursy plastyczne, warsztaty, wystawy, zajęcia dla dzieci i młodzieży, spotkania dla dorosłych w ramach prób chóru parafialnego. Korzystają z nich nie tylko parafianie, ale uczestnicy realizowanych przez parafię przedsięwzięć. Cieszymy się z oszczędności związanych z wydatkami na energię. Wyrażamy wdzięczność Jego Ekscelencji Biskupowi Hajnowskiemu Pawłowi, Panu Wicemarszałkowi Województwa Podlaskiego Stanisławowi Derehajło i Zastępcy Prezesa Zarządu WFOŚiGW mgr inż. Magdalenie Tymińskiej za życzliwość i wsparcie. Dzięki tej pomocy nasza parafia mogła zrealizować ten projekt sprawnie, fachowo. Szacuje się, że oszczędności w wydatkach na energię (bardziej precyzyjnych danych po niespełna dwóch miesiącach jeszcze nie ma) mogą sięgać 95% rocznie.

Autor i zdjęcia: ks. Andrzej Busłowski