Wielki Czwartek w soborze św. Trójcy w Hajnówce

29-04-2021 r. w Wielki Czwartek – dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii – Liturgii św. Bazylego Wielkiego, celebrowanej w soborze św. Trójcy w Hajnówce, przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. Po odczytaniu fragmentu św. Ewangelii, Jego Ekscelencja zwrócił się do zebranych ze słowami kazania. Przybliżył w nim znaczenie i sens przeżywanych w Wielki Czwartek wydarzeń z ostatnich dni ziemskiego życia Zbawiciela. Podczas nabożeństwa, uhonorowani z okazji zbliżającego się Święta Paschy soborowi duchowni, otrzymali przyznane nagrody: ks. Nikita Kazakiewicz – skufia, ks. Krzysztof Kuderski – złoty krzyż napiersny, ks. Paweł Korszak – protojerejstwo, ks. Marek Jurczuk – krzyż z ozdobami. W czwartek wieczorem sprawowano Jutrznię Wielkiego Piątku z czytaniem 12 fragmentów Ewangelii o męce Chrystusa. Nabożeństwo celebrował Władyka Paweł w asyście katedralnego duchowieństwa.

Autor: ks. Mariusz Jurczuk