Święto Wniebowstąpienia Pańskiego w Orzeszkowie

Na górach świętych widząc Twoje wstąpienie, Chryste, odblasku chwały Ojca, opiewamy Twego oblicza świetlisty widok, kłaniamy się Twoim cierpieniom, czcimy Zmartwychwstanie, sławiąc chwalebne wniebowstąpienie. Zmiłuj się nad nami! (stichera na Hospodi Wozzwach)

Czterdzieści dni po święcie Zmartwychwstania Pańskiego Cerkiew celebruje święto Wniebowstąpienia Pańskiego. W parafii prawosławnej w Orzeszkowie miały miejsce uroczystości małej Paschy. Świąteczny dzień rozpoczęto od Małego Poświęcenia Wody. Następnie była celebrowana uroczysta Boska Liturgia, której przewodniczył dziekan dekanatu hajnowskiego ks. mitrat Michał Niegierewicz w asyście przybyłych duchownych. Po wysłuchaniu fragmentu ewangelii kazanie wygłosił ks. prot. Andrzej Opolski, proboszcz parafii prawosławnej św. Anny w Boratyńcu Ruskim. W swoim słowie przybliżył i wyjaśnił licznie zebranym wiernym historię i znaczenie przeżywanego święta. Po zakończeniu świętej Liturgii miał miejsce krestny chod, na zakończenie którego odśpiewano wieliczanije święta i tradycyjne mnogaja leta zwierzchnikowi Cerkwi prawosławnej w Polsce metropolicie Sawie, hierarchom, zebranemu duchowieństwu i wiernym. Na zakończenie uroczystości ze słowem do wiernych zwrócił się dziekan hajnowski ks. mitrat Michał Niegierewicz, który podziękował wszystkim za obecność i wspólną modlitwę.

Autor: Iwo Cyunczyk