Święto Narodzenia św. Jana Chrzciciela

Kalendarz liturgiczny Cerkwi prawosławnej kilkakrotnie wspomina św. Jana Chrzciciela. Pamięć o tym wielkim proroku jest żywa szczególnie w tych miejscach, gdzie cerkiew nosi Jego chwalebne imię. Tak jest w Hajnówce, gdzie jedna z trzech miejskich świątyń poświęcona jest Jego narodzeniu. W bieżącym roku uroczystości liturgiczne święta Narodzenia św. Jana Chrzciciela rozpoczęły się 6 lipca nabożeństwem całonocnego czuwania, któremu przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. 7 lipca świąteczny dzień zainaugurowała uroczysta procesja ulicami Hajnówki, zorganizowana z błogosławieństwa Biskupa Hajnowskiego Pawła. Trud zorganizowania krestnoho choda spoczął na hajnowskim kole Bractwa św. św. Cyryla i Metodego. Biskup Paweł powitał pielgrzymów zebranych w hajnowskim soborze świętej Trójcy, mówiąc między innymi, iż wspólne pielgrzymowanie jest żywym świadectwem wiary i miłości do Boga. Pielgrzymi podążyli do hajnowskiej cerkwi p/w św. wielkiego męczennika Dymitra, a następnie z modlitwą na ustach dotarli do świątyni p/w Narodzenia św. Jana Chrzciciela, aby uczestniczyć w głównych uroczystościach święta. Tegorocznej pielgrzymce przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. U wejścia do świątyni hierarchę powitały: dzieci, młodzież, przedstawiciele władz samorządowych, komitet cerkiewny oraz proboszcz parafii – ks. mitrat Jan Romańczuk. Po zakończeniu św. Liturgii Jego Ekscelencja biskup Paweł odczytał Modlitwę pobłogosławienia jakiegokolwiek wonnego ziela, po czym dokonał poświęcenia przyniesionych przez wiernych ziół i wonnych traw. Następnie miała miejsce tradycyjna procesja dookoła cerkwi, w trakcie której biskup Paweł poświęcił wzniesiony dzięki ofiarności parafian i innych szczodrych darczyńców przycerkiewny krzyż, wykonany przez ikonopiscę Jarosława Wiszenko. Podczas procesji modlono się w intencji parafian oraz licznie przybyłych mieszkańców Hajnówki i okolic. Wzniesiono również modlitwę za duszę ś. p. ks. prot. Leonida Szeszko – budowniczego cerkwi i pierwszego proboszcza parafii p/w Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce. Po zakończonej procesji do zebranych wiernych zwrócił się Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski, który podkreślając istotę przeżywanego święta, ukazał na słowa św. Jana: „ Nawracajcie się, przybliżyło się bowiem Królestwo Niebios” (Mt 3,2). Słowa te ukazują na rolę, jaką pełnił św. Jan Chrzciciel. Był on orędownikiem pokajania i zwiastunem Królestwa Niebiańskiego oraz Dobrej Nowiny, jaką było przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Chrześcijanin ma obowiązek bezustannej pracy nad rozwijaniem swej duchowości. Pragnąc, aby ta praca przynosiła owoce, potrzebny jest aktywny udział w życiu Cerkwi. Dzięki świętym sakramentom, nabożeństwom, pielgrzymkom oraz wielu innych cerkiewnym inicjatywom mamy szansę podążać we właściwym kierunku, który prowadzi nas ku zbawieniu. Bardzo ważne, aby na drodze duchowego rozkwitu zachować czystość swej wiary, nie kalając jej pogańskimi obyczajami, które bardzo często są promowane przez otaczający nas współczesny świat. Biskup Paweł podziękował zgromadzonym wiernym za wspólną modlitwę. Osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości za trud i poświęcony czas. Słowa serdecznych pozdrowień i życzeń skierował do wszystkich solenizantów, na czele z proboszczem –  ks. mitratem Janem Romańczukiem, których niebiańskim patronem jest św. Jan Chrzciciel.

Autor: ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: Krzysztof Onikijuk, Aneta Kraśko