Pogrzeb śp. ks. mitrata Bazylego Roszczenko

W dniu 11 lipca 2021r. w cerkwi parafialnej p/w Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi miały miejsce uroczystości pogrzebowe błogosławionej pamięci ks. mitrata  Bazylego Roszczenko, byłego wieloletniego proboszcza i dziekana okręgu narewskiego. Trumna z ciałem ks. Bazylego została przewieziona i wystawiona w cerkwi w sobotnie popołudnie 10 lipca. Licznie zebrali się parafianie, rodzina oraz przyjaciele, by w modlitwie i skupieniu pożegnać swojego byłego proboszcza. Obecni duchowni o godzinie 18.00 odsłużyli panichidę w czasie, której wzruszające kazanie wygłosił ks. mitrat Michał Niegierewicz, dziekan okręgu hajnowskiego. Po panichidzie duchowni czytali św. Ewangelię nad ciałem zmarłego kapłana. W niedzielę 11 lipca o godz. 9.00 odprawiona została św. Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł w asyście przybyłych kapłanów. Przed obrzędem pogrzebu ks. Bazylego, Jego Ekscelencja zwrócił się do zebranych ze słowem, dzieląc się osobistymi wspomnieniami o zmarłym duchownym. Hierarcha wskazał także, że śmierć przychodzi w najmniej oczekiwanym momencie, zaś chrześcijanin zawsze powinien być na nią gotowy. Biskup Paweł podkreślił, że śmierć nie jest końcem, ale przejściem z życia ziemskiego do wiecznego. Po obrzędzie pogrzebu, trumna z ciałem śp. ks. mitrata Bazylego Roszczenko po raz ostatni okrążyła narewską cerkiew, po czym została przewieziona na cmentarz parafialny w Sasinach.  Błogosławionej pamięci ks. Bazyli spoczął tuż obok cerkwi.

Ksiądz mitrat Bazyli Roszczenko urodził się w 1943 roku w Kleszczelach. W 1961 roku ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie, zaś w 1965 roku Chrześcijańską Akademię Teologiczną. W tym samym roku został wyświęcony przez Jego Ekscelencję arcybiskupa Jerzego na diakona i skierowany do parafii w Mielniku jako dyrygent. W 1966 roku został wyświęcony na kapłana przez Jego Eminencję metropolitę Stefana i skierowany do parafii w Morochowie (byłe woj. rzeszowskie). Równolegle obsługiwał, przez kolejnych osiem lat, parafię w Komańczy. W latach 1979 – 1991 był proboszczem parafii w Lublinie oraz dziekanem okręgu lubelskiego. W latach 1984 – 1989 był wykładowcą i rektorem Wyższego Prawosławnego Seminarium Duchownego w Jabłecznej. W 1991 roku został mianowany proboszczem parafii w Narwi i dziekanem okręgu narewskiego. Funkcje te piastował do 2020 roku, kiedy to został przeniesiony w stan spoczynku i mianowany rezydentem tejże parafii. Za zasługi dla dobra Cerkwi, ks. Roszczenko nagradzany był m.in. mitrą oraz Orderem św. Marii Magdaleny. Wieczna o Tobie pamięć ks. Bazyli!

Autor: Ks. Bogumił Korniluk

Zdjęcia: archiwum parafii p/w Podwyższenia Krzyża Pańskiego w Narwi