Jubileusz 250-lecia cerkwi św. Jana Teologa w Nowoberezowie

W dniu 9 października 2021 r. w parafii p/w Wniebowstąpienia Pańskiego w Nowoberezowie miały miejsce podniosłe uroczystości. W tym roku filialna świątynia, której patronem jest św. Jan Teolog, obchodzi jubileusz 250-lecia. Tegorocznym uroczystościom przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Grzegorz, Arcybiskup Bielski, w asyście licznie zgromadzonego duchowieństwa.  Uroczysty dzień rozpoczął się od akatystu ku czci św. apostoła Jana i małego poświęcenia wody. Następnie arcybiskup Grzegorz dokonał poświęcenia świątyni po przeprowadzonym remoncie i o godz. 1000 rozpoczęła się św. Liturgia. Po przeczytaniu ewangelicznej perykopy ze słowem do licznie zgromadzonych wiernych zwrócił się ks. prot. Jerzy Charytoniuk. W swoim kazaniu odniósł się do życia św. Jana Teologa, rozwinął także znaczenie słowa teolog, który to tytuł w naszej Cerkwi nosi jedynie trzech świętych, tj. św. Grzegorz, św. Symeon i apostoł Jan. Niemniej – zaznaczył kaznodzieja – każdy z nas powinien dążyć do tego, aby stać się teologiem przede wszystkim poprzez modlitwę. Zwieńczeniem nabożeństwa była tradycyjna procesja dookoła świątyni, w trakcie której arcybiskup Grzegorz poświęcił, upamiętniającą jubileusz, pamiątkową tablicę z krzyżem. Następnie do wszystkim zebranych zwrócił się władyka Grzegorz. Na wstępie przekazał arcypasterskie błogosławieństwo zwierzchnika naszej Cerkwi Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski. W dalszej kolejności hierarcha odniósł się do życia eucharystycznego, które jest życiem wiecznym dla każdego wiernego, który przyjmuje św. Ciało i św. Krew Jezusa Chrystusa. Jego Ekscelencja przytoczył słowa św. Jana Kronsztadzkiego, który powiedział: „Kiedy przyjmuję św. Eucharystię czuję, że żyję, a kiedy tego nie czynię to umieram”. Odnosząc się do powyższych słów hierarcha zauważył, że w naszych czasach ludzie nie widzą tego tak, jak widział to św. Jan Kronsztadzki i ten smak i tę wrażliwość eucharystyczną często tracą. Dlatego też trzeba powrócić do korzeni i na nowo odnaleźć w sobie tę eucharystyczną wrażliwość i prosić Boga o siły duchowe, które pomogą to osiągnąć – podsumował władyka. Na sam koniec głos zabrał proboszcz parafii ks. prot. Jan Kazimiruk, który podziękował arcybiskupowi Grzegorzowi, duchowieństwu oraz wszystkim wiernym za wspólną modlitwę.

Autor: ks. Rafał Wawreniuk

Zdjęcia: Tomasz Grześ, Adrian Kazimiruk