Niedziela Wybaczenia Win w soborze św. Trójcy w Hajnówce

6 marca 2022 r. w soborze św. Trójcy w Hajnówce miała miejsce wieczernia z czynem wybaczenia win rozpoczynająca Wielki Post. W trakcie wieczerni, po małym wejściu i odśpiewaniu wielkiego prokimen „Nie otwrati Lica Twojeho…” („Nie odwracaj, Panie, Oblicza Twojego…”) w cerkwi zgaszone zostało światło, szaty liturgiczne zostały zmienione na czarne – wielkopostne, a śpiew liturgiczny został zastąpiony wielkopostnym napiewem. Te wszystkie widzialne znaki obwieściły wiernym nadejście Wielkiego Postu. Pod koniec wieczornego nabożeństwa została pierwszy raz odmówiona wielkopostna modlitwa św. Efrema Syryjczyka i Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski odczytał modlitwy na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Następnie Jego Ekscelencja biskup Paweł zwrócił się do wiernych ze słowem na rozpoczęcie Wielkiego Postu. Władyka w swym pouczającym kazaniu podkreślił szczególną rolę Wielkiego Postu w dziele zbawienia rodzaju ludzkiego. W swym kazaniu Jego Ekscelencja zaakcentował również szczególną rolę pokajanija jako drogę do zbawienia i podkreślił konieczność uczestnictwa w sakramentach spowiedzi i Eucharystii służących oczyszczeniu i uświęceniu duszy i ciała tak aby godnie doczekać Paschy Chrystusowej. Po słowie władyki Pawła duchowieństwo oraz wierni pokornie prosili o przebaczenie grzechów, aby tym samym wkroczyć w tegoroczny Wielki Post z czystym sumieniem. Chór w tym czasie odśpiewał Pokajanija otwierzi mi dwiery Żyznodawcze i pieśni Kanonu św. Andrzeja z Krety, które wprowadziły wiernych w nastrój wiosny duchowej.

Autor: Iwo Cyunczyk

Zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz