Pierwszy tydzień Wielkiego Postu w hajnowskim soborze św. Trójcy

Wielki Post w soborze św. Trójcy w Hajnówce rozpoczął się uroczystą wieczernią, na zakończenie której Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski Pawła odczytał modlitwy inaugurujące post, po czym sprawowano obrzęd wzajemnego wybaczania win. Szczególnymi nabożeństwami pierwszego tygodnia postu są wielkie powieczerza, podczas których czytany jest Wielki Kanon Pokutny św. Andrzeja z Krety. Jego Ekscelencja sprawował je 7 marca w soborze św. Trójcy, a 10 marca w parafii św. wielkiego męczennika Dymitra w Hajnówce. Pierwsza niedziela Wielkiego Postu, nazywana Niedzielą Triumfu Prawosławia, upamiętnia zwycięstwo Cerkwi nad herezją ikonoklazmu. Tego dnia po św. Liturgii Bazylego Wielkiego sprawowany jest uroczysty molebien, podczas którego modlitewnie upamiętnia się wszystkich oddanych dziełu zachowania prawowierności chrześcijańskiej wiary oraz modli się o zachowanie jedności w wierze. Pierwszy tydzień postu zamknęło nabożeństwo Pasji Chrystusowej, które Jego Ekscelencja sprawował 13 marca w soborze św. Trójcy w Hajnówce. Na zakończenie nabożeństwa Władyka wygłosił kazanie, w którym podkreślił, jak ważnym w życiu chrześcijanina jest uczestniczenie w męce Pańskiej poprzez cierpliwe niesienie swojego życiowego krzyża.

Autor: ks. Paweł Korszak

Zdjęcia:  ks. Nikita Kazakiewicz