Niedziela Palmowa w hajnowskiej katedrze

W dniu, kiedy Cerkiew przeżywa Święto Wejścia Chrystusa do Jerozolimy, w soborze św. Trójcy w Hajnówce celebrowano świąteczne nabożeństwa. Uroczystości rozpoczęto nabożeństwem Całonocnego Czuwania w przededniu święta. Następnego dnia sprawowane były dwie św. Liturgie, podczas których wielu wiernych przystąpiło do sakramentów spowiedzi i Eucharystii. Głównej Boskiej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja Paweł, Biskup Hajnowski. Po przeczytaniu Ewangelii kazanie wygłosił proboszcz soboru, ks. mitrat Michał Niegierewicz. W swym słowie nakreślił licznie zebranym wiernym sens, istotę i znaczenie przeżywanego Święta. Ksiądz dziekan odniósł się w swych słowach do tragedii, jaką przeżywają obecnie nasi sąsiedzi. Powiedział m. in., że wojna to śmierć, największe zło, jakie może spotkać ludzkość, dlatego powinniśmy i my zastanowić się nad swoim postępowaniem, zmienić swoje życie. Nie możemy być obojętni na ludzką krzywdę, powinniśmy pomagać naszym bliźnim, aby Królestwo Boże stało się naszym udziałem. Po zakończeniu świątecznej Liturgii na środku świątyni biskup Paweł przeczytał modlitwę i poświęcił palmy. Następnie odśpiewano wieliczanije święta. Licznie zebranym wiernym zostało udzielone arcypasterskie błogosławieństwo.

Autor i zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz