Wielki Czwartek w soborze św. Trójcy w Hajnówce

W Wielki Czwartek, który w 2022 r. przypadł na 21 kwietnia, nabożeństwo Św. Liturgii w Hajnowskim Soborze św. Trójcy celebrował Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. Św. Liturgia, choć doskonale znana dla wiernych, tego dnia zawsze nabiera szczególnego charakteru. Jest to związane wyjątkowo mocno liturgicznie akcentowanym wspomnieniem Tajnoj Wieczeri. Podczas niej Zbawiciel umył nogi swoim uczniom, udzielił najgłębszych pouczeń, obiecał posłać Pocieszyciela – Ducha Świętego oraz ustanowił sakrament Św. Eucharystii. Każdy prawosławny chrześcijanin, jeśli ma możliwość uczestniczenia w tym nabożeństwie, pragnie podobnie jak apostołowie, być blisko swego Nauczyciela. Nie zaskakuje więc fakt, że niemal wszyscy wierni przyjęli Najświętsze Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.

Autor: ks. Paweł Korszak

Zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz, autor