Błogosławiony Ogień przybył do Polski

W Wielką Sobotę 23 kwietnia br., po raz trzynasty w historii Cerkwi prawosławnej w Polsce, został dostarczony do naszej Ojczyzny św. Ogień z bazyliki Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie. Błogosławiony Ogień pojawia się w Wielką Sobotę na Grobie Zbawiciela, po modlitwie prawosławnego patriarchy Jerozolimy. W bieżącym roku św. Ogień zstąpił o godzinie 1331 czasu polskiego. Organizacją transportu św. Ognia zajęło się „Bractwo Świętego Ognia”. Jego sprowadzenie było możliwe dzięki pomocy władz państwowych oraz samorządowych, w szczególności Kancelarii Prezydenta RP oraz samorządu Województwa Podlaskiego. Błogosławiony Ogień w godzinach wieczornych został przekazany Jego Eminencji metropolicie Sawie przez biskupa hajnowskiego Pawła, stojącego na czele tegorocznej delegacji do Jerozolimy. W uroczystości powitania św. Ognia w domu metropolitalnym w Warszawie uczestniczyli Adam Kwiatkowski i Wojciech Kolarski, sekretarze stanu z Kancelarii Prezydenta RP, Artur Kosicki, marszałek Województwa Podlaskiego oraz Sławomir Nazaruk, radny sejmiku Województwa Podlaskiego. W trakcie pobytu w jerozolimskiej bazylice Zmartwychwstania Pańskiego, biskup hajnowski Paweł odczytał modlitwę o pokój w naszej Ojczyźnie i całym świecie. Witając Błogosławiony Ogień, Jego Eminencja metropolita Sawa wyraził radość z faktu przybycia do Polski tak wielkiej świętości, będącej błogosławieństwem dla naszej Cerkwi i kraju. Hierarcha wyraził wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w tegoroczne sprowadzenie św. Ognia do Polski.

Kancelaria Prawosławnego Metropolity Warszawskiego i całej Polski

zdjęcia: Ambasada RP w Tel Awiwie, protodiakon Rafał Dmitruk