Pierwsza Piesza Pielgrzymka ze Starego Kornina do Zaleszan

W dniu 29 lipca 2022 r. z Parafii Prawosławnej p.w. św. Archanioła Michała w Starym Korninie wyruszyła I Piesza Pielgrzymka do monasteru p.w. św. Katarzyny w Zaleszanach. Data nie była przypadkowa. W ostatnią sobotę lipca obchodzone jest święto Ikony Matki Bożej Zaleszańskiej. Pielgrzymka wyruszyła w przeddzień święta, aby dotrzeć na miejsce przed nabożeństwem całonocnego czuwania. Po molebniu oraz po chwili odpoczynku pielgrzymi wyruszyli w drogę, podążając trasą: Stary Kornin – Dubicze Cerkiewne – Grabowiec – Toporki – Zaleszany. Pielgrzymka zorganizowana została z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski oraz Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Pawła, Biskupa Hajnowskiego. W czasie pielgrzymki uczestnicy śpiewali pieśni z bohohlasnika. Przy każdym napotkanym krzyżu miała miejsce krótka modlitwa. Wśród pątników najmłodszy miał 2 latka, najstarszy zaś 78 lat. Po dotarciu do monasteru miała miejsce modlitwa przed Ikoną Matki Bożej Zaleszańskiej. Następnie pielgrzymi spotkali się z Ihumenią Katarzyną, która podziękowała za trud pieszego pielgrzymowania, życząc bożego błogosławieństwa i niebiańskiego orędownictwa Przenajświętszej Bogurodzicy. Ihumenia Katarzyna z siostrami Monasteru ugościły pielgrzymów posiłkiem, po którym wszyscy wspólnie uczestniczyli w nabożeństwie całonocnego czuwania.

Autor: Ks. Michał Markiewicz

Zdjęcia: Dawid Jakubowski, Dawid Dzikowski, autor