XXXII Piesza Pielgrzymka z Hajnówki na św. Górę Grabarkę

15 sierpnia 2022r. już po raz 32. z Hajnówki wyruszyła piesza pielgrzymka na świętą Górę Grabarkę. Po św. Liturgii i molebniu, które celebrowane były w cerkwi pod wezwaniem Narodzenia św. Jana Chrzciciela, pielgrzymi wyruszyli w drogę. W tym roku trasa pielgrzymki wiodła przez Orzeszkowo, Werstok, Dobrowodę, Kleszczele, Kośną, Sasiny, Sobiatyno, Milejczyce i Żerczyce. We wszystkich miejscowościach pielgrzymi byli serdecznie witani przez mieszkańców. Drugiego dnia, 16 sierpnia, do hajnowskiej pielgrzymki dołączyła grupa uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Hajnówce, którzy wspólnie z pozostałymi pielgrzymami przemaszerowali kilka kilometrów. Mimo wielu trudów pątniczej wędrówki, z modlitwą na ustach oraz wieloma intencjami i dziękczynieniem, 17 sierpnia hajnowscy pielgrzymi dotarli na św. Górę Grabarkę. Duchową opiekę nad pielgrzymami w tym roku sprawowali: ks. Jan Romańczuk, ks. Marek Jurczuk oraz ks. Ignacy Szwec. Godne podkreślenia jest to, że w tegorocznej pielgrzymce udział wzięło bardzo dużo dzieci i młodzieży, zaś najmłodsza uczestniczka hajnowskiej pielgrzymki miała pół roku. Dziękujemy wszystkim osobom, bez których XXXII Piesza Pielgrzymka Hajnówka – św. Góra Grabarka nie mogłaby się odbyć. Największe podziękowania należą się jednak ponad 330 pielgrzymom, którzy na kilka dni zostawili swoje codzienne obowiązki i zajęcia, aby z krzyżami w dłoniach wspólnie podążać w tym samym kierunku – św. Góry Grabarki.

Autor: Monika Janowska

Zdjęcia: Natalia Ruszuk-Grygoruk, Mariusz Grygoruk