Biskup hajnowski Paweł przewodniczył uroczystościom w Werstoku

Tegoroczne święto Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy zgromadziło wielu parafian i gości wokół przepięknej, położonej na skraju puszczy cerkwi. O godzinie 10.00 pod przewodnictwem Jego Ekscelencji biskupa hajnowskiego Pawła rozpoczęła się św. Liturgia. Hierarchę witały dzieci, młodzież, przedstawiciele władz lokalnych, parafialnych oraz duchowieństwo na czele z miejscowym proboszczem, ks. prot. Pawłem Kuczyńskim. Podczas św. Liturgii ze słowem pouczenia zwrócił się do wiernych ihumen Włodzimierz z monasteru w Sakach. Kaznodzieja wyjaśnił teologiczny aspekt słowa „zaśnięcie”, które w tradycji Cerkwi prawosławnej nie pojmowane jest jako śmierć. To, co dokonało się w osobie Matki Bożej, jest przewidziane w planie Bożym dla każdego z nas. Ojciec Włodzimierz przypominał również zebranym o sile i istocie codziennej modlitwy do Bogurodzicy, która jest naszą „wspomożycielką” i “wstawienniczką” przed obliczem swojego Syna. Duchowny zachęcał do codziennego czytania akatystu do Bogurodzicy, wzorem mnichów ze św. Góry Atos. Świąteczne uroczystości zwieńczyła procesja, podczas której modlono się i dziękowano za obfitość plonów i poświęcono je. Na zakończenie głos zabrał biskup Paweł, który złożył życzenia z okazji wielkiego święta Bogurodzicy. Wiele ważnych słów Jego Ekscelencja skierował pod adresem zgromadzonych. Hierarcha dziękował za przywiązania do Cerkwi, tradycji, obyczajów, dbanie o to co w Cerkwi materialne i duchowe. Bardzo ciepło wypowiedział się również o proboszczu, księdzu Pawle, dostrzegając jego energię i zaangażowanie w codzienne życie parafialne. Biskup Paweł skierował wiele serdeczności pod adresem parafian, sponsorów oraz osób dobrej woli, którzy wnieśli wkład w odnowienie zewnętrzne miejscowej świątyni i nie szczędzą sił w trwających pracach na rzecz wznoszonego ogrodzenia tutejszego cmentarza.

Autor: Igor Dacewicz

Zdjęcia: Autor