XIV niedziela po Pięćdziesiątnicy w hajnowskim soborze św. Trójcy

W XIV niedzielę po Pięćdziesiątnicy, w hajnowskim soborze św. Trójcy, głównej świętej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski w asyście kleru parafialnego i ks. prot. Petara Lukić, proboszcza patriarszej katedry św. Archanioła Michała w Belgradzie (Serbia), który przybył wraz z Chórem I Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego na Międzynarodowy Festiwal Hajnowskie Dni Muzyki Cerkiewnej. Po wysłuchaniu fragmentu Ewangelii kazanie wygłosił ks. prot. Michał Czykwin, wikariusz parafii św. Jana Teologa w Białymstoku. Ks. Michał w oparciu o fragment Ewangelii powiedział m. in. ,,Każdy z nas jest powołany by służyć Chrystusowi, bez względu na nację, język a nawet bez względu na płeć, to od nas samych zależy czy będziemy wsłuchiwać się w naukę naszej Matki Cerkwi i w słowa Ewangelii, które do nas kieruje Chrystus”. W trakcie nabożeństwa śpiewał Chór I Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego. Po raz pierwszy w historii hajnowskiego soboru w całości wybrzmiała Liturgia Stefana Mokrańca. Po zakończeniu boskiej Liturgii biskup Paweł zwrócił się ze słowami podziękowań na ręce o. Piotra z Belgradu i Chóru I Belgradzkiego Towarzystwa Śpiewaczego. Władyka podkreślił silne więzi między Polską i Serbską Cerkwią, wspomniał czasy, w których zwierzchnik naszej Cerkwi metropolita Sawa przyjął postrzyżyny mnisze na cześć świętego Sawy Serbskiego. W odpowiedzi na słowa Władyki o. Piotr Lukić podziękował za ciepłe przyjęcie i przekazał błogosławieństwo i pozdrowienia od patriarchy serbskiego Porfiriusza. Modlitewne spotkanie przedłużyła świąteczna agapa.

Autor: Iwo Cyunczyk

Zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz