Autokarowa pielgrzymka z Hajnówki do Turkowic

W dniach 22-23 października 2022 r. odbyła się autokarowa pielgrzymka „Siestryczestwa” soboru św. Trójcy w Hajnówce do Żeńskiego Klasztoru Opieki Matki Bożej w Turkowicach. Opiekę duszpasterską w czasie wyjazdu sprawował ks. Nikita Kazakiewicz. Pierwszym punktem na pielgrzymkowym szlaku była cerkiew św. Jana Teologa w Chełmie, gdzie pielgrzymi mieli możliwość modlitwy i oddania czci relikwiom Świętych Męczenników ziemi Chełmskiej i Podlaskiej. W godzinach popołudniowych pątnicy dotarli do Turkowic. O godz. 17:00 sprawowano nabożeństwo całonocnego czuwania, podczas którego wszyscy pielgrzymi przystąpili do sakramentu spowiedzi. Następnego dnia pielgrzymi uczestniczyli w boskiej Liturgii, w trakcie której zjednoczyli się z Chrystusem w sakramencie Eucharystii. Po św. Liturgii został odsłużony molebień do Przenajświętszej Bogurodzicy w Jej cudotwórczej Turkowickiej Ikonie. Następnie były wzniesione modlitwy za spokój duszy zmarłej mniszki Paraskiewy, która pochodziła z Hajnówki. Po nabożeństwach nastąpił moment podziękowania siostrom monasteru za ogromną gościnność i ciepłe przyjęcie. Pielgrzymi napełnieni duchową atmosferą świętego miejsca powrócili do swych domów wdzięczni Przenajświętszej Bogurodzicy za Jej wielkie dary, którymi obficie obdarowała pielgrzymów z hajnowskiej katedry.

Autor i zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz