Święto Bożego Narodzenia w hajnowskim soborze św. Trójcy

Cóż to za cud?! Z jakiego powodu tak cieszą się pastuszkowie biegnący w kierunku ciemnej groty? Dlaczego w niebie radują się aniołowie? Kogo, w swoich matczynych objęciach, tak mocno trzyma Przenajświętsza Dziewica? Przy grocie gromadzą się zatroskani ludzie, a ci, którzy nie mają pokoju w sercu, odnajdują go. W tę gwiaździstą noc, nad Betlejem nawet powietrze przepełnione jest ciszą i spokojem, ale my z radością w sercu wykrzyknijmy: „Sława Tobie, o Święte Dzieciątko!”, „Narodził się Nasz Zbawiciel – Jezus Chrystus!”

Podobną atmosferę, pełną radości i duchowego uniesienia, mogli poczuć wierni, którzy licznie zgromadzili się na nocnym nabożeństwie w Soborze Świętej Trójcy w Hajnówce. Święto Narodzenia naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa w hajnowskim soborze rozpoczęło się całonocnym czuwaniem i świętą Liturgią, którym w asyście lokalnego duchowieństwa przewodniczył Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł. Świąteczne nabożeństwo, swym śpiewem, obok chóru parafialnego, uświetniły licznie przybyłe dzieci z chóru dziecięcego. W trakcie świętej Liturgii, po perykopie Ewangelicznej, został odczytany List Bożonarodzeniowy Soboru Biskupów naszej Cerkwi. Po zakończonym nabożeństwie miała miejsce doksologia święta oraz śpiewanie kolęd, w którym obok duchowieństwa oraz chóru chętnie uczestniczyli wszyscy zebrani wierni. Dodatkowym świątecznym akcentem, który wywołał uśmiech i radość wśród najmłodszych parafian czynnie uczestniczących w życiu parafii, były bożonarodzeniowe podarki, które dzieci otrzymały z rąk Jego Ekscelencji biskupa Pawła.

Autor: lektor Piotr Awksentiuk

Zdjęcia: ks. Nikita Kazakiewicz