Pierwszy dzień przesłuchań konkursowych w Hajnówce

W piękne majowe popołudnie, 11 maja br., przed soborem św. Trójcy zrobiło się gwarno i tłumnie. Występujące chóry, przybyła publiczność dały znak, że czas zacząć przesłuchania konkursowe. Przestrzeń soboru wypełnili duchowni, mieszkańcy, artyści, turyści. Wszyscy jednakowo zachwycali się śpiewem cerkiewnym. Tegoroczne przesłuchania ocenia jury w składzie:

• prof. dr hab. Włodzimierz Wołosiuk
  • prof. dr hab. Grzegorz Pecka
  • prof. Jan Połowianiuk
  • dr Alexandrel Barnea
  • Aleksandr Brandaws
  • Dmitryi Bułgarskij

Do przesłuchań przystąpiło dziewięć chórów z Polski, w następujących kategoriach: chóry dziecięco-młodzieżowe, chóry parafialne wiejskie, chóry parafialne miejskie, chóry inne. Podczas przesłuchaniach zaprezentowały się:

• Chór dziecięco-młodzieżowy Parafii Prawosławnej Zaśnięcia Bogurodzicy w Dubinach – Dubiny (Polska)
  • Chór Parafii Prawosławnej św. Wielkiego męczennika Jerzego w Siemianówce – Siemianówka (Polska)
  • Chór dziecięcy soboru Świętej Trójcy w Hajnówce – Hajnówka (Polska)
  • Chór Parafii Prawosławnej Narodzenia Bogurodzicy w Mielniku – Mielnik (Polska)
  • Chór dziecięco-młodzieżowy parafii św. Jana Teologa w Białymstoku – Białystok (Polska)
  • Chór kaplicy św. Grzegorza Peradze w Warszawie – Warszawa (Polska)
  • Chór Parafii Prawosławnej Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim – Bielsk Podlaski (Polska)
  • Chór soboru Świętej Trójcy w Hajnówce – Hajnówka (Polska)
  • Chór Duchowieństwa Diecezji Warszawsko-Bielskiej – Hajnówka (Polska)
  • Autor: Emilia Korolczuk

Zdjęcia: Tomasz Grześ