Święto parafialne w hajnowskiej Parafii p/w św. Jana Chrzciciela

7 lipca 2023 r. parafia pw. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce obchodziła swoje święto parafialne. Uroczystości rozpoczęły się w przededniu święta całonocnym czuwaniem, któremu przewodniczył dziekan hajnowski, ks. mitrat Michał Niegierewicz. W dniu święta poświęcono wodę w kapliczce przy świątyni parafialnej, a następnie celebrowano św. Liturgię, której przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski w asyście licznie przybyłego duchowieństwa. Przed wejściem do cerkwi hierarchę powitali przedstawiciele władz samorządowych i rady parafialnej, zaś w świątyni ze słowami powitania zwrócił się do Jego Ekscelencji proboszcz parafii, ks. mitrat Jan Romańczuk. Po odczytaniu świątecznego fragmentu Ewangelii kazanie wygłosił ks. Paweł Korszak. Kaznodzieja  przybliżył wiernym historię święta oraz postać św. proroka Jana Chrzciciela jako dany na wieki przykład niezachwianej wiary, wstrzemięźliwości, duchowego rozsądku i bezgranicznego oddania powołaniu. Świętą Liturgię zwieńczyła procesja wokół świątyni podczas której modlitewnie wspomniano  pierwszego proboszcza parafii, ks. prot. Leonida Szeszko i innych duchownych oraz świeckich zaangażowanych w budowę cerkwi parafialnej. Świąteczne uroczystości swoim słowem zakończył Jego Ekscelencja biskup Paweł, który podkreślił unikalność posługi św. Jana Chrzciciela, będącego koroną proroków, gdyż zakończył starotestamentowe prorokowanie o Mesjaszu i dane mu było Go ochrzcić. Był on również apostołem, albowiem swoim głoszeniem przygotowywał drogę Zbawicielowi. Wierność swej posłudze przypieczętował krwią co pozwala nazwać go również męczennikiem. Takim sposobem św. Jan Chrzciciel połączył epoki Starego i Nowego Testamentu. Odnosząc się do świętowania Narodzenia św. Jana Chrzciciela Jego Ekscelencja wskazał wiernym przykłady obrzędów, które przetrwały w ludowych tradycjach związanych z tym świętem i apelował, by zaprzestać łączenia kultu tego wielkiego świętego z pozostałościami wierzeń pogańskich. Hierarcha podziękował duchowieństwu, wiernym oraz wszystkim, którzy trudzili się, aby święto parafialne miało tak uroczysty przebieg. Ze szczególnymi życzeniami Jego Ekscelencja zwrócił się do proboszcza parafii, ks. mitrata Jana Romańczuka oraz wikariusza ks. prot. Jana Gacuty, którzy tego dnia świętowali dzień niebiańskiego patrona. Kończąc biskup Paweł przekazał wszystkim pozdrowienie i arcypasterskie błogosławieństwo Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski.

Autor: Ks. Paweł Korszak

Zdjęcia: Krzysztof Onikijuk