Biskup hajnowski Paweł przewodniczył uroczystościom w Siemiatyczach

Dzień 12 lipca jest świętem parafialnym najstarszej parafii prawosławnej w Siemiatyczach. Każdego roku na cerkiewne wzgórze przybywają wierni, aby wysławiać apostolskich koryfeuszy Piotra i Pawła. Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się w wigilię święta całonocnym czuwaniem, któremu przewodniczył Jego Ekscelencja biskup siemiatycki Warsonofiusz w asyście duchowieństwa. Dzień świąteczny rozpoczęto o godz. 5.00, kiedy sprawowana była pierwsza św. Liturgia. Następnie dokonano obrzędu poświęcenia wody, po którym o godz. 7.00 odprawiono drugą św. Liturgię. Po niej odczytano akatyst do świętych apostołów. Główne uroczystości poprzedziła ceremonia powitania hierarchów. W imieniu władz samorządowych biskupów powitał burmistrz Piotr Siniakowicz. Następnie młodzież, rada parafialna oraz proboszcz ks. Paweł Sterlingow. Centralna św. Liturgia rozpoczęła się o godz. 10.00. W tym roku z błogosławieństwa Jego Eminencji metropolity Sawy, św. Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł w asyście biskupa siemiatyckiego Warsonfiusza oraz przybyłego duchowieństwa. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Krzysztof Wojcieszuk, który przybliżył postaci świętych apostołów podkreślając ich wiarę i jednocześnie pokorę wspartą szczerym żalem za swoje błędy: Piotra – zaparcie się Chrystusa, Pawła – prześladowanie chrześcijan. Mówiąc o wysiłkach jakich apostołowie podjęli się na niwie krzewienia wiary Chrystusowej, kaznodzieja wezwał wiernych do naśladowania patronów siemiatyckiej świątyni, wskazując na szczególną rolę modlitwy i pokuty w życiu  chrześcijan. Święto zakończyło się uroczystą procesją wokół świątyni. Po jej zakończeniu ze słowem zwrócił się Jego Ekscelencja biskup Warsonofiusz. Hierarcha stwierdził, że mimo niemal dwóch tysięcy lat historii chrześcijaństwa w przeciągu których mijały pokolenia, powstawały i upadały imperia, wybuchały rewolucje i wojny, pamięć o świętych apostołach jest ciągle żywa. Trud głoszenia Ewangelii wszystkim narodom, poniesiony przez świętych Piotra i Pawła oraz innych apostołów zaowocował tym, że współcześnie żyjący, mogą nazywać siebie uczniami Chrystusa i na swój sposób apostołami. Następnie Jego Ekscelencja podziękował biskupowi Pawłowi za przewodnictwo uroczystościom, proboszczowi ks. Pawłowi Sterlingowowi za przygotowanie święta, burmistrzowi Siemiatycz Piotrowi Siniakiewiczowi za uczestnictwo w uroczystościach składając im życzenia imieninowe. Na zakończenie ks. Paweł Sterlingow podziękował hierarchom, duchowieństwu, chórom „Grabarka”, rodzinnemu trio Anastazji, Pawła i Dymitra Gorełowych oraz chórowi parafialnemu pod dyrekcją matuszki Jolanty Awksietijuk, które upiększały świąteczne nabożeństwa. Podziękowania skierowano na ręce rady parafialnej, władz samorządowych, służb mundurowych oraz wszystkich zebranych na  uroczystościach, życząc wszystkim duchowych i cielesnych sił oraz opieki świętych apostołów Piotra i Pawła.

Autor: ks. Andrzej Stremkowski

Zdjęcia: Piotr Sterlingow