Święto Zaśnięcia św. sprawiedliwej Anny w Starym Korninie

W dniach 6 -7 sierpnia 2023 r. w Starym Korninie miały miejsce uroczystości święta Zaśnięcia św. sprawiedliwej Anny, matki Najświętszej Bogurodzicy. W wigilię święta całonocnemu czuwaniu przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski w asyście licznie zgromadzonego duchowieństwa i wiernych. W miejscowej cerkwi przez całą noc sprawowane były nabożeństwa: Akatyst ku czci św. św. Joachima i Anny, akatyst za zmarłych i święta Liturgia, po zakończeniu której uroczyście poświęcono wodę. O godz. 1000 świętej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Grzegorz, Arcybiskup Bielski w asyście Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Pawła, Biskupa Hajnowskiego oraz jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Warsonofiusza, Biskupa Siemiatyckiego. Po przeczytaniu fragmentu św. Ewangelii kazanie wygłosił biskup Paweł. Jego Ekscelencja przypominając historię życia sprawiedliwych Joachima i Anny, rodziców Najświętszej Bogurodzicy, ukazał Ich jako wzór do naśladowania. Nieśli oni w swoim życiu ciężki krzyż. Z powodu swej bezdzietności byli poniżani, nie chciano przyjąć od nich nawet ofiary, którą każdy Żyd był zobowiązany złożyć Bogu. Pomimo to ani na chwilę nie stracili wiary, nadziei i miłości. Byli cierpliwi. Ufali Bogu, przyjmując z pokorą wszystko to co ich spotykało na życiowej drodze. Tej cierpliwości, tej ufności bardzo często nam brakuje. Uczmy się od świętych, którzy są doskonałym wzorem do naśladowania. Powiedział między innymi biskup Paweł. Po świętej Liturgii miała miejsce świąteczna procesja. Po niej do wiernych zwrócił się arcybiskup Grzegorz, zwracając uwagę na potrzebę wewnętrznego skupienia i wyciszenia, które powinny towarzyszyć każdej modlitwie. Wszystko co ziemskie, radości i troski, powinno ustąpić miejsca tajemnicy spotkania z Bogiem, której doświadczamy podczas nabożeństwa, w szczególności podczas św. Liturgii. Jego Ekscelencja podziękował wszystkim za przybycie i za wspólną modlitwę, przekazując słowa świątecznych pozdrowień od zwierzchnika Cerkwi w Polsce, Jego Eminencji metropolity Sawy. Na koniec głos zabrał ks. prot. Mikołaj Markiewicz – proboszcz parafii w Starym Korninie – dziękując wszystkim za uczestnictwo w tegorocznych uroczystościach.

Autor: ks. Mariusz Jurczuk

Zdjęcia: Prawosławie w obiektywie, Mikołaj Jakimiuk