Wakacyjna pielgrzymka chóru dziecięco-młodzieżowego z Dubin do Wilna

W dniach 21 – 23 sierpnia 2023r. z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i Całej Polski odbyła się wakacyjna pielgrzymka chóru dziecięco – młodzieżowego. Grupa kilkunastu młodych ludzi pod duchową opieką ks. prot. Andrzeja Busłowskiego, proboszcza parafii p/w Zaśnięcia NMP w Dubinach wyruszyła na Litwę. Pierwszym miejscem odwiedzonym przez pielgrzymów była cerkiew w Druskiennikach. Po wizycie w tym świętym miejscu chór zaśpiewał opiekującym się świątynią wiernym modlitwę ,,Dostojno jest„. Następnie wszyscy udali się do Aquaparku w Druskiennikach. Dzieci i młodzież mogła spędzić miło czas na przeróżnych atrakcjach wodnych. Po południu grupa dotarła do monasterskiego hotelu w Wilnie. Następnie pielgrzymi udali się na wieczorny spacer po Starym Mieście. Umożliwiło to zapoznanie się z architekturą miasta i urokliwymi miejscami. Kolejnego dnia grupa uczestniczyła w świętej Liturgii w Monasterze św. Ducha w Wilnie. Wszyscy pokłonili się relikwiom trzech św. męczenników wileńskich: śww. Antoniego, Jana i Eustachego. Po nabożeństwie pielgrzymi udali się na zwiedzanie Wilna: Ostrej Bramy z ikoną Ostrobramską Matki Bożej, a także min. do katolickiej katedry św. Stanisława, do cerkwi Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny, cerkwi św. Paraskiewy i cerkwi św. Mikołaja. Historię cerkwi Św. Mikołaja i Prawosławia w Litwie przybliżył wszystkim biskup Trockij Ambroży. Wspólny spacer był dobrą okazją, by szerzej poznać historię Cerkwi prawosławnej w Polsce i na Litwie. Następnie wszyscy udali się na wzgórze Giedymina, z którego roztacza się piękna panorama Wilna. Chór wziął udział w nabożeństwie wieczornym, gdzie część osób przystąpiła do sakramentu spowiedzi, a następnego dnia podczas św. Liturgii której przewodniczył biskup Ambroży do sakramentu św. Eucharystii. Ostatniego dnia w drodze powrotnej wszyscy odwiedzili cmentarz na Rossie. Wspólnie spędzony czas, rozmowy, spacery pozwoliły na jeszcze większe zintegrowanie się grupy i poznanie kultury sąsiedniego kraju. Wzbogaceni o siły duchowe i fizyczne młodzi ludzie będą mogli podjąć się przygotowania do pracy w nowym roku szkolnym na chwałę Boga i ludziom na pożytek.

Autor: Patrycja Siemiacka

Zdjęcia: Mateusz Pawłowski