Jego Ekscelencja biskup Paweł przewodniczył uroczystościom w Orli

Ten dzień na długo pozostanie w pamięci wiernych i wszystkich przybyłych do cerkwi parafialnej w Orli na dzień pamięci świętego apostoła i ewangelisty Jana Teologa. W przeddzień święta, przez miejscowy kler, odsłużone zostało całonocne czuwanie, a św. Liturgię poprzedzono małym poświęceniem wody i akatystem do św. Jana. Świętej Liturgii przewodniczył Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł któremu asystowało licznie przybyłe duchowieństwo. Przed Świętą Liturgią na hierarchę oczekiwały dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Orli, miejscowe władze z dyrektorami szkoły i ośrodka kultury. Chlebem i solą witał starosta cerkiewny oraz ks. mitrat Sławomir Chwojko, proboszcz parafii prawosławnej w Orli. Po Ewangelii z pouczeniem do wiernych zwrócił się kaznodzieja ks. Tomasz Kosiński, w którym nawiązał do życia świętego Jana Teologa, umiłowanego z uczniów Chrystusa. Tradycyjnie chór parafialny prowadził Dymitra Martynowicza. Podczas św. Liturgii wielu wiernych przystąpiło do Świętej Eucharystii. W tym roku uroczystości święta parafialnego były szczególne ze względu na 40-lecie święceń kapłańskich ks. mitrata Sławomira Chwojko, 40-lecia Sakramentu Małżeństwa ks. Sławomira i matuszki Haliny oraz 40-lecia posługi psalmisty-dyrygenta w Orli Dymitra Martynowicza. W słowie końcowym Jego Ekscelencja podkreślił znaczenie święta oraz wspomnianych rocznic. Biskup Paweł przekazał życzenia i arcypasterskie błogosławieństwo Jego Eminencji metropolity Sawy, życząc Bożego błogosławieństwa oraz dziękując za dotychczasowy trud i poświęcenie Cerkwi Chrystusowej. Na zakończenie głos zabrał proboszcz parafii w Orli, który podziękował hierarsze za celebrowanie świątecznej Liturgii, przybyłemu duchowieństwu, przedstawicielom władzy i wszystkim obecnym. Ksiądz proboszcz szczególnie podziękował dyrygentowi chóru za obecność w życiu orlańskiej parafii. „W parafii posługuje trzech kapłanów. Uzupełniamy siebie, jeden drugiego zastępuje w obowiązkach, zaś p. Dymitr niesie wielki trud, ponieważ jest zawsze podczas św. Liturgii, pozostałych nabożeństw i posług”. Duchowny podziękował wszystkim parafianom dzięki, którym ten dzień był szczególny.

Ksiądz mitrat Sławomir Chwojko urodził się w 1958 roku w Cisówce. Ukończył Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Jabłecznej, a następnie Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie. 4 września 1983 roku wstąpił w związek małżeński z Haliną Tarasiewicz. Z rąk ówczesnego ordynariusza Diecezji Wrocławsko- Szczecińskiej, arcybiskupa Jeremiasza przyjął święcenia diakońskie (28.10.1983) i kapłańskie (04.11.1983). Przez dziesięć lat był proboszczem parafii prawosławnej w Jeleniej Górze, następnie służył w Diecezji Lubelsko-Chełmskiej jako wikariusz w Chełmie oraz proboszcz w Lublinie i Zahorowie. Od 1998 roku związany jest z Diecezją Warszawsko-Bielską, gdzie przez dziesięć lat w parafii Świętej Trójcy w Hajnówce i kolejnych osiem w parafii świętych apostołów Piotra i Pawła w Siemiatyczach pełnił funkcję wikariusza. Ponadto jest koordynatorem wizytatorów nauczania religii Diecezji Warszawsko-Bielskiej.

Dymitr Martynowicz urodził się w 1956 roku w Daszach. Ukończył Wyższe Prawosławne Seminarium Duchowne w Jabłecznej oraz Chrześcijańską Akademię Teologiczną w Warszawie. Był psalmistą w parafii w Boćkach oraz Narwi. Od 12 października 1983 roku związany jest z parafią w Orli, gdzie trudem i talentem muzycznym zasłużył na miano „diak orlański”. Przez wiele lat opiekował się młodzieżą i dziećmi, uczył katechezy przy parafii i w szkole, organizował wyjazdy dla młodzieży i starszych oraz przygotowywał chór do licznych festiwali. Umiejętnie znajdywał wśród parafian talenty muzyczne i aktywizował je do śpiewu podczas nabożeństw. Jubilatom na mnogaja leta !

Autor: ks. Andrzej  Żukowicki

Zdjęcia: Aleksander Wasyluk, archiwum parafii