Biskup Paweł uczestniczył w poświęceniu nowych antymensionów

W sobotę 30 grudnia 2023 roku św. Liturgii w katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie przewodniczył Jego Eminencja, metropolita warszawski i całej Polski Sawa w asyście biskupa hajnowskiego Pawła oraz kleru katedry. Przed św. Liturgią metropolita Sawa poświęcił nowe antymensiony do parafii Diecezji Warszawsko–Bielskiej. Przez najbliższy tydzień, na nowo poświęconych antymensionach sprawowana będzie św. Liturgia. Ostatnie poświęcenia antymensionów w Warszawie miało miejsce 8 kwietnia 2017 roku.

Antymension (cs. antimins) to prostokątna, jedwabna lub lniana tkanina, przedstawiająca scenę złożenia Chrystusa do grobu z umieszczonymi w czterech rogach wizerunkami ewangelistów. Zazwyczaj w centralnej lub górnej części antymensionu, w specjalnie przygotowanej niszy, wszyta jest cząsteczka świętych relikwii. Natomiast w dolnej jego części zawarta jest informacja o dacie i który biskup dokonał poświęcenia oraz do jakiej parafii został przeznaczony. Antymension zawsze jest  podpisany przez biskupa diecezji. Bez antymensionu niemożliwe jest sprawowanie św. Liturgii. Zazwyczaj umieszczony jest w ołtarzu na prestole pod Ewangeliarzem. Pierwotnie słowo antymension oznaczało przenośny stół, który przeznaczony był do sprawowania św. Eucharystii poza świątynią. We współczesnym znaczeniu antymension pojawił się w okresie ikonoklazmu. Zwolennicy obrazoburstwa odrzucali szacunek oddawany nie tylko ikonom, ale także świętym relikwiom. W związku z powyższym, podczas poświęcenia nowych świątyń nie umieszczano relikwii w prestole. Co więcej, w niektórych poświęconych wcześniej świątyniach relikwie usuwano z prestoła. Zachowując tradycję, zgodnie z którą w pierwszych wiekach chrześcijaństwa św. Eucharystia była sprawowana na grobach męczenników, ortodoksi zaczęli sprawować św. Liturgię poza cerkwią na antymensionie. Po zwycięstwie nad ikonoklazmem zaczęto wykorzystywać antymensiony podczas odprawiania św. Eucharystii w świątyniach, które nie posiadały relikwii umieszczonych w prestole. Od XII wieku sprawowanie św. Liturgii na antymensionie stało się cerkiewną normą. Jako że kapłan nie sprawuje św. Liturgii w swoim imieniu, a reprezentuje biskupa w danej parafii, antymension jest „dowodem”, że w tej świątyni Liturgia sprawowana jest z błogosławieństwa i w imieniu biskupa diecezji.

Autor i zdjęcia: protodiakon Igor Kutovyi