Czterdzieści dni po Wielkanocy Cerkiew świętuje Wniebowstąpienie Pańskie. Święto to uroczyście obchodzone jest w cerkwi w Orzeszkowie. Tegoroczne uroczystości miały szczególnie podniosły charakter, bowiem przewodniczył im Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski. Po odczytaniu ewangelicznej perykopy kazanie wygłosił ks. mitrat Jerzy Charytoniuk, proboszcz Parafii p/w św. Mikołaja w Narewce. Kaznodzieja m. in. zwrócił uwagę na podwójny charakter święta. Z jednej strony widzialny jest smutek, bowiem Zbawiciel opuszcza ziemię i wznosi się na niebo, z drugiej strony widoczna jest radość apostołów, którzy wracając do Jerozolimy mieli w umysłach słowa Zbawiciela: Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę. Pocieszyciel nie przyjdzie do was (J 16,7). Zwieńczeniem świętej Liturgii była uroczysta procesja, po której do wiernych zwrócił się biskup Paweł, który podziękował wszystkim wiernym i duchownym za wspólną modlitwę.
Autor: ks. Marek Jurczuk
Zdjęcia: Lucyna Grygoruk