Święto Spotkania Pańskiego w hajnowskiej katedrze

dav

15 lutego Cerkiew prawosławna obchodzi święto Spotkania Pańskiego. Święto ku czci Przenajświętszej Bogurodzicy, ustanowione na pamiątkę przyniesienia do świątyni czterdziestodniowego Jezusa Chrystusa. Świątecznym nabożeństwom, w soborze św. Trójcy w Hajnówce, przewodniczył Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Paweł, Biskup Hajnowski w asyście duchowieństwa hajnowskiej katedry. Podczas nabożeństwa całonocnego czuwania i przed rozpoczęciem św. Liturgii  hierarcha dokonał poświęcenia świec. W dniu święta, po wysłuchaniu fragmentu świątecznej Ewangelii, ze słowem pouczenia zwrócił się do zebranych ks. prot. Jerzy Charytoniuk, który przybliżył historyczne tło święta oraz jego znaczenie w ekonomii zbawienia rodzaju ludzkiego.

Autor i zdjęcia: ks. Mariusz Jurczuk