„Srietienskije suboty” – cykl spotkań integrujących młodsze i starsze pokolenie parafian.

Tytułowy cykl zainaugurowały w dniu 8 lutego warsztaty rękodzieła pt. Jak zrobić własną zabawkę – skrzata? W sali parafialnej parafii pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Dubinach zgromadziły się dzieci wraz z rodzicami i dziadkami by po wspólnej modlitwie rozpocząć spotkanie. Z ciekawością dzieci wysłuchały wspomnień zaproszonych gości – babć – pani Tamary oraz pani Marii, które w ciekawy sposób opowiedziały o własnoręcznie przygotowywanych zabawkach i zabawach w czasach ich dzieciństwa. Następnie dzieci pod profesjonalnym okiem prowadzących – pani Agnieszki i pani Iwony nauczycielek z Przedszkola Integracyjnego nr. 3 w Hajnówce, miały możliwość krok po kroku bacznie obserwować i wysłuchać instruktarzu wykonania poszczególnych elementów do zaprojektowania i uszycia własnej zabawki. Trzy godziny wspólnego spotkania upłynęły w miłej, rodzinnej atmosferze. Przy herbatce i wspólnej pracy nie tylko podejmowano wiele ciekawych tematów, ale wymieniano bezcenne uśmiechy, miłe gesty i życzliwą wzajemną pomoc w opanowaniu techniki sprawnego nawlekania igły, wykonania ściegu czy zaprojektowania skrzatowej czapki. Nawet rozbrzmiewające dzwonki telefonów pozostawionych w korytarzu w płaszczach i kurtkach nie brzmiały tak jak zawsze, nie wywoływały skupionych uczestników warsztatów z sali. Za to nieprzerwanie słychać było radosne śmiechy, nucone piosenki, gwar wspólnych rozmów, czy wymianę, wśród mam, przepisów na przepyszne własnoręcznie wypieczone smakołyki, przyniesione na wspólne spotkanie. Wspólną pracę zwieńczyła wspaniała wystawa własnoręcznie pięknie uszytych zabawek, pieczołowicie wykonanych przez dzieci. Skrzaty od razu zostały przytulone i znajdą zapewne wyjątkowe miejsce w gronie dziecięcych zabawek, a wspólnie spędzony czas na długo pozostanie w pamięci.

Autor: Lilla Busłowska

Zdjęcia: ks. Andrzej Busłowski