I etap Olimpady, Prawosławnej wiedzy religijnej w Hajnówce

„Pojęcie patriotyzmu w świetle 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Cerkiew prawosławna w Polsce w latach 1918-2018” tak brzmi temat przewodni tegorocznej Olimpiady Prawosławnej Wiedzy Religijnej, której pierwszy etap, 5 grudnia 2018 roku, odbył się w Hajnówce. Przeprowadzono go w Zespole Szkół z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego. Zebranych uczestników przywitał dyrektor placówki mgr Igor Łukaszuk. Następnie przewodniczący komisji ks. prot.  Mirosław Niczyporuk, wizytator nauczania religii Diecezji Warszawsko-Bielskiej przedstawił uczestnikom pierwszego etapu regulamin eliminacji, kryteria oceniania oraz treść zagadnień do pisemnej pracy.

Zadaniem uczestników było napisanie pracy pisemnej na jeden z zaproponowanych tematów:

– Normalizacja prawnego położenia Kościoła prawosławnego w Polsce w okresie międzywojennym, ze szczególnym uwzględnieniem autokefalii Kościoła (1918-1948)

– Walka o zachowanie mienia cerkiewnego w okresie II Rzeczpospolitej.

– „Obcy we własnym domu” – bieżeństwo  1915r., prześladowania i przesiedlenia lat 40-tych XXw. i  Akcja Wisła

Nad przebiegiem eliminacji czuwała komisja w składzie: ks.  prot. Mirosław Niczyporuk – przewodniczący dr. Lilla Busłowska i ks. prot. Jan Wołkowycki – członkowie.

Olimpiada odbywa się z błogosławieństwa Jego Eminencji Wielce Błogosławionego Sawy Metropolity Warszawskiego i całej Polski. Organizatorem olimpiady posiadającej akredytację Ministra Edukacji Narodowej jest Katedra Teologii Prawosławnej Uniwersytetu w Białymstoku.

Drugi etap okręgowy odbędzie się 8 lutego 2019 roku, o godz.12.00 w Centrum Kultury Prawosławnej w Białymstoku przy ul. św. Mikołaja 5. Eliminacje zostaną przeprowadzone w formie testu.

za: www.orthodox.pl