Pamięć Św. Mikołaja w Hajnowskiej Katedrze

W dniu 19 grudnia obchodzona jest pamięć św. Mikołaja Cudotwórcy. Ten święty jest szczególnie czczony w Hajnówce ponieważ został wybrany na patrona pierwszej hajnowskiej świątyni w 1942 roku. Świętemu jest poświęcona dolna świątynia cerkwi pw. św. Trójcy w Hajnówce. Od wielu pokoleń prawosławni hajnowianie uroczyście obchodzą dzień pamięci tego wielkiego orędownika.

Uroczystości parafialne rozpoczęły się 18 grudnia całonocnym czuwaniem, które w asyście duchowieństwa sprawował Jego Ekscelencja biskup hajnowski Paweł.

W dniu następnym w porannych godzinach odsłużono Liturgię w dolnej cerkwi pw. św. Mikołaja Cudotwórcy, po której dokonano małego poświęcenia wody.

Główną Liturgię celebrował biskup hajnowski Paweł w asyście przybyłego duchowieństwa. Kazanie po Ewangelii wygłosił ks. Krzysztof Kuderski. Kaznodzieja przybliżył wiernym sylwetkę świętego Mikołaja a także ukazał na ważność naśladowania gorliwości i wiary tegoż świętego.

Po Liturgii odsłużono molebien, po którym władyka Paweł złożył życzenia zebranemu duchowieństwu, wiernym, a także solenizantom noszącym imię św. Mikołaja.

ks. Paweł Sterlingow