Biskup Hajnowski wziął udział w otwarciu Muzeum Węgrowa

Po wielu miesiącach przygotowań, 28 marca b.r. dokonano uroczystego otwarcia Muzeum Węgrowa, które mieści się w podziemiach dawnego Klasztoru. Zejście do podziemi i otwarcie Ekspozycji Muzealnej poprzedziło przedstawienie w wykonaniu dzieci i opiekunów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Węgrowie a także wręczenie osobom zasłużonym dla powstania muzeum medali Jana Dobrogosta Krasińskiego przyznanych przez Stowarzyszenie Klasztor Węgrów.  W wydarzeniu udział wzięli m.in. Wicepremier i Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc (pomysłodawczyni muzeum), poseł Daniel Milewski, ks. bp prof. dr hab. Tadeusz Pikus – biskup drohiczyński, prawosławny biskup hajnowski ks. Paweł Tokajuk, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Węgrowie ks. Paweł Szwedo, naczelny rabin Górnego Śląska Yehoshua Ellis, kierownik delegatury MUW w Siedlcach Anna Kaszuba, Starosta Węgrowski Ewa Besztak i Wicestarosta Marek Renik, Przewodniczący Rady Powiatu Węgrowskiego Leszek Redosz, Burmistrz Węgrowa Paweł Marchela, samorządowcy z terenu powiatu węgrowskiego, przedstawiciele instytucji i placówek kultury, środowisko turystyczne oraz zaproszeni goście. Zlokalizowana w podziemiach kościoła Parafii pw. św. Piotra z Alkantary i św. Antonego z Padwy ekspozycja p.n. „Węgrów – miasto wielu kultur i religii” to miejsce, które ma ukazywać historię miasta, pełniąc przy tym funkcję edukacyjną i turystyczną. Nowe muzeum jest świadectwem wielokulturowość Węgrowa, w którym przez wieki żyli obok siebie katolicy, prawosławni, protestanci i Żydzi. Poprzez wykorzystanie wielu środków wyrazu, takich jak cegła, beton, metal oraz drewno, a także światło, dźwięk i multimedia, wyróżnia się nowoczesnością i siłą przekazu. Będzie to niewątpliwie jedna z największych atrakcji turystycznych naszego regionu.

Autor: powiatwegrowski.pl

Zdjęcia: Autor