Nowy plac dla aut przed cerkwią w Dubinach

Dnia 7 kwietnia Cerkiew prawosławna uroczyście obchodzi jedno z 12 Wielkich Świąt – Zwiastowanie Bogurodzicy. Ten dzień był wyjątkowy dla społeczności Parafii Prawosławnej Zaśnięcia Bogurodzicy w Dubinach jeszcze z jednego powodu. Zakończyły się prace nad utwardzeniem parkingu przed świątynią parafialną i w świąteczną niedzielę odbyło się jego poświęcenie.

Uroczystości świąteczne rozpoczęły się od Boskiej Liturgii sprawowanej przez proboszcza parafii ks. prot. Andrzeja Busłowskiego w asyście wikariusza ks. Marka Litwiniuka. Pod koniec Liturgii zostały poświęcone nowe podświeczniki zakupione do cerkwi św. Braci Machabeuszy na Krynoczce. Następnie proboszcz skierował do wszystkich zebranych słowa wdzięczności za pomoc okazaną przy realizacji tych inwestycji. Szczególne podziękowania zostały skierowane do Prezesa Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Hajnówce Pana Jarosława Kota oraz do właściciela firmy Parbud Pana Roberta Berka. Jako dowód wdzięczności tym wyjątkowym ofiarodawcom proboszcz wręczył symboliczne „cegiełki” i pisane ikony Bogurodzicy. Następnie przed cerkwią odsłużono molebien dziękczynny wraz z modlitwą za wszystkich ofiarodawców i dokonano poświęcenia placu przed świątynią. Po nabożeństwie wszyscy, licznie zebrani w tym dniu parafianie, uczestniczyli w słodkim poczęstunku przy herbatce na placu przy cerkwi. Można było skosztować m.in. „busłowych łap”, które zgodnie z tradycją ludową, były wypiekane kiedyś na święto Zwiastowania Bogurodzicy.

Kler i Rada Parafialna składają serdeczne podziękowania wszystkim ofiarodawcom, którzy finansowo wsparli to wielkie dzieło kupując „cegiełki”. Dziękujemy parafianom, którzy przygotowali na ten dzień słodkości oraz również  wszystkim tym, którzy pomogli w przygotowaniu uroczystości poświęcenia placu przed cerkwią, Radzie Parafialnej, młodzieży, Nadleśnictwu Hajnówka.

Autor: Aniela Litwiniuk

Zdjęcia: Autor.